Наливат още пари в образованието
Още 10 36263 лв. за осигуряване на дейности по 4 национални програми за развитие на образованието отпусна правителството. За осигуряване на заместващи учители в периода от юли до септември 202 3г. по НП "Без свободен час“ се осигуряват 342 614 лв. Средствата ще бъдат разпределени между в 352 училища и 79 детски градини.
По Национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ се отпускат 318 540 лв. Целта е създаване на условия за провеждане на софтуерно професионално образование и обучение в сътрудничество с университети и с работодатели от ИТ сектора. Към момента в две училища в Бургас (Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Константин Фотинов“) и Пловдив (Математическата гимназия "Акад. Кирил Попов“) се провежда обучение по програмиране за придобиване на професионална квалификация по професия "Приложен програмист“ със 758 ученици от Х, XI и XII клас.
За НП "Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“ средствата са в размер на 209 О 19 лв. за 600 общински образователни институции и 1 436 учители. Целта е подобряване на здравословното състояние и превенция на рисковите социално значими и професионални заболявания. на учителите, съобщават от Министерски съвет.
Национална програма "Професионално образование и обучение" се финансира с допълнителни 163 388 лв., които ще бъдат финансирани 7 общински професионални гимназии и средни училища. Това са: Средно училище "Владимир Комаров“ във Велико Търново, СУ "Христо Ботев“ и ПГ "Васил Левски“ във Враца, СУ "Отец Паисий в Кърджали“, столичното 97 СУ "Братя Миладинови“, Средно училище "Васил Левски“ в Стара Загора, русенската професионална гимназия по селско стопанство "К.А.Тимирязев“. В тях ще бъде модернизирана образователната среда за професионално образование и учениците ще имат възможност да работят с най-новото техническо оборудване и да придобиват професионални компетентности в реални трудови условия.
Две училища (СУ "Отец Паисий“ във Враца и СУ "Васил Левски“ в Кула) ще получат общо 2 702 лв. за разработването/актуализирането на типови учебни планове, учебни програми и национални изпитни програми за специалностите от професии по професионални направления от Списъка на професиите за професионално образование и обучение.