Надежда Нейнски: Инвазията на Русия в Украйна зададе геополитически дебат, в който България не може да участва
"Инвазията на Русия в Украйна зададе геополитически дебат, в който България не може да участва. На практика, най-важното, което трябва да бъде направено след тези избори, е да се структурира евроатлантическо мнозинство. То трябва да зададе дневният ред на България оттук нататък. А не да се сложи личност“, заяви бившият външен министър и посланик на България в Турция Надежда Нейнски.
Тя смята, че една личност не би могла да извърши онова, което е в правомощията на такова мнозинство, което, според нея ще бъде ключът към решението на всичките въпроси и проблеми в България. Според Нейнски обаче отношенията в българската политика са изключително сложи.
"Ние в момента имаме добри отношения с Република Турция. В момента, особено след инвазията на Русия в Украйна, всичко е геополитика и всеки използва картите си. Виждате, че включително Турция, заедно с ООН, се превърна в посредник по зърнената сделка. Това, че България няма правителство, влияе зле в тази геополитика“, добави Нейнски пред NOVA.
Според нея не е било тайна, че битката на президентските избори в Турция ще бъде оспорвана. Нейнски сподели, че през целия ден е следила избирателната активност, която, според нея, е била смайваща.
"Турция винаги е била с много висок процент избирателна активност. Ако не ме лъже паметта на предишните президентски избори беше 83%, а твърдят, че сега е дори още по-висока, което показва, че залогът е много голям. Но показва и нещо друго – изключителното отношение на турците към избирателния процес. Това са цифри, които за българите звучат космически. Смята, че това е усещането, че нещата зависят от тях. Турците отиват и гласуват“, посочи бившият външен министър.
Според нея опозицията този път е направила безпрецедентно обединение на 6 партии. Нейнски смята, че те се опитват да постигнат успеха от местните избори, когато партията на Ердоган беше победена в много от големите градове в страната, включително и в Истанбул.
"За нас Турция е много важен съсед и ще е важно какво правителство ще бъде избрано в България, а не толкова какъв президент ще има в Турция. Защото, ако България има стабилно, авторитетно правителство, което може да постави националните интереси по модерен начин, но същевременно да бъде изключително убедително в тяхната защита, смятам, че отношенията няма да се влияят от това, кой ще бъде президентът на Турция“, смята бившият ни посланик.
Тя изрази мнение, че България трябва по-добре да се възползва от членството си в Европейския съюз и в НАТО, като го инструментализира, за да може да създаде убедителна демокрация до границите с Турция. В този смисъл тя смята, че трябва да се освободим от комплексите и от историческите взаимоотношения.