Надежда Йорданова: Промените в Конституцията целят в България да има повече свобода, справедливост и сигурност

Автор: Самуил Иванов
Коментари (0)
10:39 / 08.12.2023
1106
Предложените промени в Конституцията целят в България да има повече свобода, повече справедливост, повече сигурност. Съгласете се, че това са основни предпоставки за едно благоденстващо общество. Това заяви Надежда Йорданов от парламентарната група на ПП-ДБ по време на разискванията относно разглежданите промени в Конституцията на страната, предаде репортер на “Фокус"

“Днес отново поставяме на дебат предложения за изменения на Българската конституция, които ще очертаят бъдещето развитие на страната ни, и това не е преувеличено", заяви Йорданова. 

“В центъра на целия този дебат, на усилията, които поставяме, е укрепването на независимостта на съда, защото именно наличието на независим съд в една демократична държава е гаранцията за справедливост, сигурност и свобода", допълни тя.

“Как ще постигнем гарантиране на повече независимост на съда?

На първо място, като разделим съществуващия кадрови орган на съдебната система. Отделим Висш съдебен съвет, който да се занимава с кадровите въпроси само на съдиите, и той да бъде структуриран по начин, по който съдии, избирани от съдии, да имат мнозинство. Да бъде намалена обществената квота, избирана от парламента във Висшия съдебен съвет, така че да се гарантира в кадровия орган, който взема кадровите решения за назначаване, повишаване, преместване, освобождаване на съдии, да няма непропорционално политическо внимание. 

Предвиждаме парламентът да не може да избира действащи съдии, прокурори и следователи тогава, когато формира съответно конституционен орган", обясни народният представител. 

Много добре чухме критиките върху част от разпоредбите, които предложихме и ще направим усилия изборът на парламента в съответно както Съдийския съвет, така и в Прокурорския, да бъдат независими, да не са действащи политици и да бъдат партийно неутрални. 

Относно промените в прокуратурата тя заяви следното: “Това е един от проблемите, които решават този законопроект, който беше особено видим в последните няколко години, а именно един свръховластен главен прокурор, силно централизирана прокуратура и прокуратура, която се меси в много сфери на обществения живот".

Йорданова смята, че реформите в съдебната власт ще намалят влиянието на обвинител номер едно. 

“Да се намалят правомощията така, че те да бъдат съсредоточени основно в наказателното производство. Главният прокурор да не бъде свръховластен, а Прокурорският съвет, който ще се занимава с кадровите въпроси на прокурорите и следователите, в него да има превес обществената квота", каза тя. 

Според нея тези промени няма да доведат до доминиране на политическото в съдебната власт. Йорданова увери, че хората, които ще заемат длъжностите в реформираните структури ще бъдат общественици, които имат единствено експертен профил. 

В частта за института на служебния кабинет - тя смята, че парламентът не трябва да преустановява дейността си за два месеца и трябва контролира служебните правителства по-ефективно. 

“Настоящата Конституция предвижда в случай на предсрочни избори България да бъде два месеца без действащ парламент. В ръцете на президента да бъде съсредоточена огромна власт. Тези дефекти прозират, че факта, че България е парламентарна република. Ние сме предложили дори да има предсрочни избори,парламентът да продължи да действа и само да не заседава по време на предизборната кампания

В това тревожно време България, като парламентарна република, не може да остава без действащ парламент за толкова дълго време", каза тя. 

Според нея по този начин служебното правителство няма да бъде безконтролно, а ще се съобразява с Народното събрание.

Виж коментарите (0)

Още по темата (965):
20.11.2024 Радев пак сезира КС заради промените в Конституцията
25.07.2024 Милен Керемедчиев: България има похвала, която в момента виси на косъм да бъде провалена
09.07.2024 Мандатът на Белазелков и Атанасова не е 9 години
01.07.2024 Конституционния съд обяви за "противоконституционна" съдебната медиация
06.06.2024 Асен Василев загуби делото, което водеше срещу Делян Добрев за 250 000 лв. 
03.06.2024 Шалапатова: Нуждата от дигитално обучение в България е много голяма
Още новини от Национални новини:
Какво не трябва да се прави на 29 ноември?
Ивайло Мирчев: Даниел Лорер и Явор Божанков остават в парламентар...
Проф. Рачев: Очаква ни динамично време
Практични съвети за шофирането в зимни условия
Важна статистика за пенсиите у нас
Първото заседание на 51-вия парламент за осми път


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).