© | | Повече от половината oт частните терени зад плаж "Корал" ще бъдат отнети от собствениците им в полза на държавата, съобщиха от Агенцията по кадастър. Причината е, че върху тези имоти е установено наличие на дюни.Преди три години Дирекцията за строителен контрол спира разрешителните за строеж зад плажа "Корал" заради липса на екооценки. Така проектът е замразен. В района има частни имоти, а единствено плажната ивица е държавна. След новото картиране в района на плажа се оказва, че има дюни върху 78 дка от общо 150 дка частни имоти - или върху 52 процента от частните терени.
Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова заяви в телевизионно интервю, че те автоматично ще станат държавна собственост без държавата да дължи обезщетение. По закон с дюните не могат да се правят разпоредителни сделки, нито да се застрояват.
Намаляването на площите на частните имоти се очаква да засегне силно испанска енергийна компания, купила терен в района през 2007 г., върху който е планирала да построи ваканционно селище с 2500 апартамента.
Междувременно се разбра и за още един спорен строеж по морето - край Синеморец, в природен парк "Странджа". Изливането на бетон е започнало без задължителните разрешение от екоинспекцията и заради това РИОСВ-Бургас е издала заповед за спиране на строежа. Новината бе съобщена на фейсбук страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В нея се казва, че строителните работи в границите на Природен парк "Странджа" са започнали без инвестиционното предложение да е съгласувано с екоинспекцията. Строителството е спряно до произнасяне на директора на РИОСВ-Бургас с краен административен акт. |