При тези хора средно липсват по 15 г., за да се пенсионират на нормалната възраст за трета категория 60 г. и 8 месеца за жените и 63 г. и 8 месеца за мъжете. Пенсионираните през 2015 г. на късната възраст са имали средно малко над 23 г. действителен осигурителен стаж. Това е с 15 г. по-малко от изискваните за мъжете 38 г. или 12 г. по-малко от изискваните 35 г. стаж за пенсиониране на жените.
Само за една календарна година недостигащият за нормално пенсиониране стаж се е увеличил с половин година, показва сравнение на осигурителния институт между данните за 2014 и 2015 г.
Наблюдава се скок с близо 4% на хората, които са се пенсионирали на късната възраст през 2015 г., сочат данните на НОИ. Тази година 22,3% от новите пенсионери са излезли в пенсия на късната възраст. Миналата техният дял е бил 18,9%.
Прогнозите на НОИ са, че делът на хората, които не могат да се пенсионират навреме заради липсващ стаж, ще се увеличава. Според управителя на осигурителния институт Бисер Петков това ще се дължи и на покачването на изискуемия стаж в следващите години, докато достигне 40 г. и за двата пола. Възрастта за късно пенсиониране също започва да се увеличава от 2016 г., докато стане 67 г.
Според неофициални прогнози делът на хората, които ще трябва да чакат да навършат късната възраст за пенсиониране, може да достигне и над половината от пенсионерите в следващите 10 г.