На първо четене: Денонощни аптеки или автомати за лекарства да има във всички населени места в страната
Парламентът прие на първо четене законодателни промени, с които да се гарантира наличието на работещи денонощни аптеки или автомати за продажба на лекарства във всички области, общини и населени места в страната, предаде репортер на "Фокус".
Измененията бяха предложени в Закона за лекарствените продукти и хуманната медицина и са внесени от парламентарната група на "Възраждане".
При гласуването 119 бяха "за" (бел. от ред. - ГЕРБ-СДС, 3-ма от ПП-ДБ, "Възраждане", БСП, ИТН и 5 от нечленуващите в парламентарни групи). "Против" гласуваха от ДПС, а от ПП-ДБ се въздържаха.
В мотивите се посочва, че в различните региони в страната няма достатъчно добро ниво на достъп до аптечната мрежа. Статистика показват, че 13 областни града в страната няма денонощни аптеки, в страната има 56 такива, но те са разположени в 14 общини, а 29 се намират в столицата.
Вносителите отчитат, че в някои населени места не може да има денонощни аптеки, поради което предлагат да бъдат поставени автомати, които да осигуряват базовите лекарства.
При дебатите от "Възраждане" заявиха, че фармацевтичните услуги у нас е поставена на търговски принцип и е зависима от интересите на търговците. Според тях пазарният принцип на фармацевтичната грижа не изпълнява социалните ангажименти.
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС заяви, че въпреки че проблем с аптечната мрежа в страната е налице, то той не би отстранил цялостния проблем. Бившият здравен министър обясни, че аптеките са здравни заведения, в които има действащи регулаторни стандарти, където медикаменти се отпускат под грижата на фармацевт.
"Най-безобидните лекарствени продукти, ако бъдат употребявани без лекарско предписание и без надзора на фармацевт, бихме могли да стигнем до сериозни проблеми, включително до животозастрашаващи състояния", предупреди Ангелов.
"Този законопроект между първо и второ четене трябва да бъде изрядно поправен и да бъде пригоден към българското законодателство, така че да реши всички онези проблеми, които съществуват, но и да гарантира безопасната употреба на лекарства. Ще настояваме този тип апарати да могат да съществуват законодателното пространство в България, но само и единствено под надзора на фармацевт", каза още той.
Катя Панева от ПП-ДБ заяви, че законопроектът създава предпоставка за безконтролно закупуване на лекарства. Според нея това би довело до риска от множество здравословни усложнения при хора, които не се консултират с медицински лица преди употребата им. Тя каза още, че проблемът с аптеките се състои в липсата на регулация за тяхното разкриване.
Иван Кючуков от ИТН заяви, че проблем с аптеките има и в по-големите общини. Той даде с пример Трявна, където той видял как вечерта на вендинг машината за лекарства, има множество хора, които са се наредили, за да закупят медикаменти.