На Петльовден: Ето къде е единственият паметник на петел у нас
На 2 февруари по стара българска традиция отбелязваме Петльовден или Денят на мъжката рожба. Един от най-интересните и колоритни празници в народния календар.
В се намира единственият в страната паметник на петела, който е ярък символ на родния празник на мъжката рожба.
А както всяка година на 2 февруари, местните хора ще спазят традициите на Петльовден. "Всеки си приготвя баница, коли си петел. Облича си най-новата носия и идва на празника", казват пред NOVA местните.
Те разказват, че Петльовден е празник за децата. Традицията с коленето на петела, носи със себе си дълбока символика.
Легендата за него идва още от времето, когато народът ни е плащал "кръвен данък" на турските поробители (малки момчета са били вземани насилствено от родителите им за еничари). Смела жена скрива мъжкото си чедо и отказва да го даде на турците, а те се заканват, че ако не го предаде, то ще бъде заклано. Тогава тя заявява, че сама ще заколи скъпото си момче, но не ще им го даде. "Майката отказала да даде рожбата си и заклала петел, напръскала с кръв стената и стълбището на къщата, за заблуда, че това е неговата кръв. Така спасила сина си".
На 2 февруари жените в Голица и съседните села приготвят така нар. "парен" зелник. Освен мъжете, на този ден на почит са и бабите, които са помогнали да бъдат изродени.