"През миналия месец, въз основа на научно становище на Европейския орган за безопасност на храните, в което се идентифицират многобройни рискове, обещах да направя всичко възможно, за да гарантирам, че нашата популация от пчели е защитена. Приетото днес ограничение изпълнява поетото обещание и бележи още един важен етап по пътя към осигуряване на по-здравословно бъдеще на пчелите в Европа, тъй като пчелите изпълняват две важни роли: не само тази на източник на мед, но и - нещо по-важно - тази на опрашител. Около 80 % от опрашването се дължи на дейността на пчелите, то се извършва естествено и не изисква средства" заяви Тонио Борг, европейски комисар по въпросите на здравеопазването и потребителите.
Приетите мерки са част от общата стратегия на Комисията да се противодейства на проблема на намаляването на пчелната популация в Европа. След публикуването на Стратегията за здравето на пчелите на Комисията през 2010 г. бяха предприети редица действия, а други се изпълняват понастоящем. Сред тях са: определяне на референтна лаборатория на ЕС за здравето на пчелите; увеличаване на съфинансирането по линия на ЕС на националните програми в областта на пчеловъдството, съвместно финансиране на провеждането на изследвания за наблюдение в 17 доброволно участващи държави членки (през 2012 г. бяха отделени 3,3 млн. евро) и изследователски програми на ЕС, като напр. "BeeDoc" и "STEP", които се занимават с многофакторните аспекти, на които може да се отдаде намаляването на популацията на пчелите в Европа.
До 30 септември 2013 г. държавите членки трябва да оттеглят или изменят съществуващите разрешения, така че те да са съобразени с ограниченията на ЕС. Наличните запаси от посочените пестициди ще могат да се употребяват най-късно до 30 ноември. Отговорни за осигуряването на правилното прилагане на ограниченията са националните органи.
Веднага щом стане достъпна нова информация и не по-късно от 2 години Комисията ще преразгледа въведеното ограничение, за да вземе под внимание значимите нови научни и технически данни.