НАП с напомняне

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
10:59 / 31.10.2024
1230
Сезонните работници, които не са започнали нова работа след приключване на летния сезон или се регистрират на трудовата борса без право на обезщетение, следва да плащат вноски за здравни права сами, напомнят от НАП.

Лицата, които са трайно безработни, не получават обезщетение от Бюрото по труда и не се осигуряват от държавата, трябва да заплащат здравните си вноски до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. В същия срок те трябва да подадат и декларация Образец № 7 - за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски. Размерът на минималната здравноосигурителна вноска е 37,32 лв.

В рубриката "Здравно осигуряване" на интернет страницата на приходната агенция е поместена информацията за попълване и подаване на декларация Образец №7. Формулярът се подава в офиса на НАП, по пощата с обратна разписка или чрез електронната услуга на приходната агенция "Приемане на декларация образец № 7 "Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“, достъпна с Персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП).

Обработката на данните се извършва на момента и задължението може да бъде погасено веднага без такси чрез физическите ПОС терминали в офиса на приходната агенция, както и виртуалния ПОС (е-услугата за плащане) в Портала за електронни услуги на НАП.

От НАП напомнят, че ако не са платени повече от три дължими месечни вноски за период от 36 месеца, здравноосигурителните правата се прекъсват, а възстановяването им става след заплащане на всички дължими вноски за здраве за последните 60 месеца.

Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да се направи чрез електронната услуга "Здравноосигурителен калкулатор", която е със свободен достъп в Е-портала на НАП. Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на Агенцията.

Справка за здравния си статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 (на цена, съгласно тарифата на съответния оператор). Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава информация за всички месеци по години, за които липсват данни за здравно осигуряване на лицата. Справката за здравноосигурителен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Информация за попълване и подаване на декларация Образец №7 и внасяне на здравните вноски може да се намери в You Tube канала на НАП, сайта на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; +359 2 9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор

Виж коментарите (1)

Още по темата (611):
21.11.2024 Близо 25 хиляди пенсионери се радват на тези допълнителни средства
20.11.2024 Ето какъв е средният месечен размер на пенсията за осигурителен стаж 
15.11.2024 Днес е последен ден за плащания към НАП
14.11.2024 НСИ твърди, че доходите ни са нараснали с 16.6% на годишна база
13.11.2024 Статистика на доходите: София срещу останалите градове
13.11.2024 Ето на каква база ще се изчисляват новоотпуснатите пенсии
Още новини от Национални новини:
Военна техника тръгва по републиканските пътища
За какво теглят кредити младите?
АИКБ алармира: Спадът на професионалните паралелки ще доведе до д...
Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декем...
22-годишен шофьор загина при катастрофа на АМ "Тракия"
Вицепрезидентът: По ирония на съдбата промените в Конституцията с...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).