Мъртва риба покри брега на Варненското езеро, научи Burgas24.bg от видео на Nikolai Gurov, споделено във Фейсбук.
Не е ясно дали масовото измиране на рибата има пряка връзка с драстичното замърсяване на езерото заради спукания подводен тръбопровод. Стана ясно, че по сигнала е извършена проверка. Ето какво съобщават от институциите, ангажирани да открият причината за еко катастрофата:
Експерти от Басейнова дирекция "Черноморски район“ (БДЧР), Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Варна и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) извършиха проверка по сигнал за масово измиране на риба във Варненското езеро.
При извършения оглед на място в района от кв. Аспарухово, "Терем-КРЗ Флотски арсенал-Варна“ ЕООД и до с. Казашко, са установени единични бройки мъртви малки екземпляри риба (попче и гюмюш) на брега и в акваторията пред кораборемонтния завод. Взети са водни проби за анализ от трите места, като експресните (in-situ) данни регистрират кислороден дефицит единствено в района на "Терем-КРЗ Флотски арсенал-Варна“ ЕООД. Ще бъдат извършени лабораторни анализи по биогени (азот амониев, нитратен и нитритен, общ азот, общ фосфор и фосфати), неразтворени вещества, БПК5 и амоняк, във връзка с установяване на причината за измиране на рибата. Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени на страницата на Басейнова дирекция "Черноморски район“.
Експерти от БДЧР, РИОСВ и регионалната лаборатория ИАОС Варна провериха и друг сигнал за наличие на отходна тръба, изхвърляща отпадни води във Варненското езеро. При извършеният оглед на място в района на Канализационна помпена станция в кв. Аспарухово е констатирано, че изходът на тръбата е под морското ниво. Не е констатирано оцветяване, водите са без специфичен мирис и без опалесценция на повърхността. Взета е водна проба, като експресните данни показват по-ниски стойности на разтворения кислород от характерните за езерото. Ще бъде извършен и лабораторен анализ по останалите приоритетни вещества.