Може ли да ви уволнят, ако се разболеете от коронавирус?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:54 / 11.01.2022
1072
Д-р Тодор Капитанов e юрист и Национален секретар на КНСБ. Той е консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор. В рубрика на в. "Труд" отговаря на читателски въпроси относно трудовоправни отношения. 

Въпрос: Може ли да бъде уволнен работник, ако се разболее с ковид? Дори и вината да е негова, че не е спазвал противоепидемични мерки?

От З. Йорданова, гр. Бургас

Отговор на д-р Капитанов: Работодателят не може да връчи заповед за уволнение към момент, в който работник или служител е започнал ползването на разрешения му болничен заради евентуална зараза с COVID-19. Закрилата на работника или служителя обаче не е приложима в случаите, когато, дори и да е бил в разрешен отпуск по болничен според издадения му болничен лист, работещият се е явил на работното си място, не е представил издадения болничен лист и не е уведомил работодателя, че се намира в надлежно разрешен отпуск поради болест.

Има случаи, в които работодателят не може да отправи предизвестие до работника или служителя - по време на ползването на отпуск, независимо от вида на отпуска (платен годишен, неплатен, поради временна неработоспособност и т. н.) или в други случаи, в зависимост от статута на работника или служителя (майка на дете до 3-годишна възраст, трудоустроен и др.), без да е дадено предварително разрешение на инспекцията по труда. В тези случаи се прилага закрилата при уволнение по чл. 333 КТ.

Условията и реда за обжалване на актовете на медицинска експертиза (в това число и болничните листове) са предвидени в чл.112 от Закона за здравето (ЗЗ). Съгласно ал.1 на посочената разпоредба обжалванията и възраженията от страна на заинтересованите лица и органи (освидетелстваните, осигурителите, НОИ, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и органите на медицинската експертиза на работоспособността) се правят:

1. срещу решенията на лекуващия лекар - в 14-дневен срок от получаването им пред лекарската консултативна комисия; 

2. срещу решенията на ЛКК и центровете за спешна медицинска помощ - в 14-дневен срок от получаването им пред ТЕЛК; 

3. срещу решенията на ТЕЛК - в 14-дневен срок от получаването им пред НЕЛК; 

4. срещу решенията на НЕЛК - пред административния съд, в чийто район се намира постоянният или настоящият адрес на жалбоподателя по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

 

 

Виж коментарите (0)

Още по темата (14417):
02.11.2024 Над 2300 легнаха болни за седмица – най-много са случаите в Бургас, Варна и Пловдив
30.10.2024 Грипът е тук! Доказаха още случаи
25.10.2024 Грипът вече е тук!
24.10.2024 8 храни, които експертите препоръчват по време на грипния сезон
22.10.2024 Цинкът е вратарят на вашата имунна система
22.10.2024 При COVID-19 симптомите са разместени, в сравнение с тези при грипа
Още новини от Национални новини:
Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ Козлодуй
Външно министерство за "Фокус": Няма данни за починала българка в...
Делян Добрев: Очаквам ПП да изключат Асен Василев и Бойко Рашков!...
Проф. Ива Христова каза за какви симптоми да внимаваме при вирусе...
Експерт каза от какви търговски трикове да се пазим за Черния пет...
Спа столицата на България на ръба на воден режим


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).