Много лоша новина за цените на жилищата след влизането ни в Еврозоната

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
20:41 / 25.04.2025
543
"Никой не може да каже със сигурност, но исторически - след влизането си в еврозоната, всяка държава е наблюдавала повишение на цените на имотите, така че такова очакваме и тук". Това заяви в предаването "Ревизия" по NOVA News Ралица Ценова, която е  изпълнителен директор на от най-големите брокерски компании у нас. Тя коментира актуалното състояние на пазара и какви са тенденциите на него занапред.

По думите ѝ, след влизането в еврозоната се очаква повишение на доходите на хората, а оттам - те да започнат по-търсят повече и по-хубави нови жилища и така цената естествено ще се движи нагоре. Ценова не се нае с предположение за процента увеличение, но предупреди, че трябва да сме готови за него.

Според експерта балон на пазара на имоти в България няма. "Пазарът е напълно здрав и логичен. Зад високите цени стои търсене от потребителите, които искат по-хубави домове и затова почти всичко се продава веднага след като излезе на пазара", подчерта тя.

Макар цените у нас да се са се увеличили със 115% за почти 15 години Ценова смята, че това не е много и дори е предполагала по-високо увеличение. "Ако го сравним с увеличението на всяка друга стока или услуга, ще видим, че не е толкова голямо. Цените на имотите следват логиката на увеличението на икономиката и доходите и е логично и разумно", категоричен е експертът.

Ценова твърди, че пазарът е далеч от балон дори в най-скъпите квартали на София, и че българите са склонни да платят повече пари, ако искат да сменят жилището си с ново. При избор на първо жилище понякога се правят компромиси.

Цените на имотите не са важни само за потребителите - които купуваме и продаваме, но и за цялата икономика.

Голямата финансова криза през 2008 година тръгна именно след спукване на имотния балон в САЩ. После, съвсем като падащи плочки на домино, проблемът се прехвърли от Америка по целия свят. Имотният пазар зависи от банковата система и евентуален проблем с него срива и финансовите пазари.

Затова е толкова важно да си отговорим на въпроса за имотен балон ли говорим в България, имайки предвид постоянно повишаващите се цени в сектора?  За година цените на имотите в са се увеличили с почти 5 процента. При наемите поскъпването е над 3 на сто.

Ако се върнем повече години назад - то вече говорим за двуцифрени скокове. Данните на Евростат показват, че от 2010 до 2024-та покупката на жилище в Еросъюза средно излиза с над 50 процента повече. При наемите поскъпването гони 30 на сто.

Логично е да се направи изводът, че в България увеличението е много по-високо. Данните на Евростат показват, че за 14-години у нас имотите са поскъпнали със 115 процента. С други думи цената им се е удвоила, че и малко отгоре. При наемите поскъпването е наполовина.  

Оказва се, обаче, че страната ни съвсем не е шампион по този показател.

Първенството се държи от Унгария с невероятното увеличение от 234%. Следва Естония - с поскъпване от почти 230. На този фон поскъпването в България изглежда направо успокоително. В Италия обаче говорим за обратната тенденция - там цените спрямо 2010 намаляват с 4 на сто.

Подобна е и картината при наемите. Тук най-сериозен е скокът в Естония и Литва. У нас наемите от 2010 до 2014 се повишават с над 80 на сто. В Гърция обаче цените вървят в обратна посока. Там да живееш под наем излиза с 13 процента по-евтино.

Най-често тезата на българина е по-добре да изплащам собствен дом с десетилетия, отколкото да живея под наем. И още нещо: свикнали сме да смятаме, че за българина едно от най-важните неща е да купи дом. Оказва се обаче че не сме първенци по собственост. Като цяло почти 70 процента от домакинствата в ЕС избират да живеят в собствен дом. Срещу малко под 30 на сто - под наем.

Първенци по собственост на жилищата оказва се са Румънците -  почти 100 процента. След тях са словаците. У нас собствениците на домове са 81 на сто. Германия е единствената страна в ЕС, в която преобладаващата част от населението живее под наем. Забелязвате, че всъщност най-високи са скоковете в страните от бившия Източен блок, което е логично. Там, където се тръгва от най-ниска база - има най-голям мегдан за растеж. Това се отнася не само за цените на имотите, но и за БВП, и за ниво на заплати и за стандарт на живот.

А когато погледнем само към България, ще видим, че строителите явно очакват търсенето на нови жилища да продължи да расте. Данните на НСИ показва, че през 2024-та новоиздадените разрешителни за строеж на жилищни сгради са над 7700. В които трябва да има почти 40 000 нови апартаменти. Логично най-много са разрешителните в София - почти 1000. Докато във Видин говорим за едва 20.

От получаването на разрешение за строеж обаче до ключа в ръката на новодомеца минава доста време, което означава, че инвеститорите са убедени в търсенето години напред.

Виж коментарите (1)

Още по темата (656):
25.04.2025 България в еврозоната: Каква ще е промяната при касовите бележки?
25.04.2025 Финансист за еврото у нас: Обмяната на пари в офисите на пощите би могла да бъде предпоставка за пране на пари
23.04.2025 Финансовият анализатор Даниел Василев обясни какво ще представлява "Дигиталното евро"
23.04.2025 2230 офиса на "Български пощи" ще обменят левове в евро, само за първите шест месеца ще е безплатно
22.04.2025 Каква инфлация ни очаква с приемането на еврото, опитът на другите страни
22.04.2025 Важни правила при преизчисляване на цените в евро
Още новини от Национални новини:
БНБ пуска нова монета
Празнуват българи с интересни имена!
Министър Караджов: В обновените линии влаковете ще се движат със ...
Потърпевша от бедствието в Монтанско: За 10 минути водата беше на...
Божидар Божанов и Ивайло Мирчев са новите лидери на "Да, България...
Бойко Борисов се срещна с Доналд Тръмп-младши


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).