Много хора, които живеят под наем, се сблъскват със сериозен проблем

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:21 / 29.06.2022
477
Стотици хиляди български граждани живеят у нас без документ за самоличност. Това установи проучване на Националната застъпническа кампания по проект "Невидимите, които виждаме“, цитирани от "Сега".

Първоначално идеята е била да се помогне на бременни жени без документи за самоличност, които са извън системата. "Започвайки с младите майки да изследваме проблема, се оказа всъщност, че той е много по-голям", коментира пред БНР(link is external) експертът Люба Батенбергска от Фонда за превенция на престъпността "Инициатива за гражданска активност“.

Организацията е поискала от МВР справка по Закона за достъп до обществена информация, от която станало ясно, че 123 000 души към март миналата година са без валидна лична карта. "Поискахме отново данни към 1 декември и броят на гражданите без валидна лична карта вече беше 150 000. Тоест, почти 30 000 повече за 9 месеца", добави Батенбергска.

По нейни думи проблемът е започнал през 2012 г. с промените в Изборния кодекс, които да ограничат изборния туризъм. "Имаше общини, в които преди местните избори се регистрираха 10-20-50 човека на един адрес. Заради това народните представители приеха изискване всеки гражданин да доказва адреса, на който живее, с документ за собственост или договор за наем. Въведе се и ограничение колко човека могат да живеят на един адрес, като за един човек трябва да има 10 кв. м жилищна площ", обясни експерът.

Най-честият проблем пред издаването на личен документ е, че адресът липсва в т.нар. класификатор на постоянните и настоящи адреси.

"Ако вашият имот е извън този класификатор, вие не можете да получите документ за самоличност", посочи Батенбергска. Освен това има много собственици на къщи, които са загубили документа си собственост. Хората, които живеят под наем, също се е сблъскват с проблема да докажат своето жителство, тъй като собствениците не искат да декларират доходите си и съответно не издадат договор за наем. 

Общинските комисии по регистрация пък нямат необходимия статут за трайно решаване на проблема.

"Те отиват, правят констатация и така. Проблемът е, че в Закона за гражданските документи на тези комисии не са им предвидени конкретни правомощия. А от констатацията нищо не следва", изтъкна Люба Батенбергска.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...
Емблематичен сериал, променил телевизионната индустрия, се завръщ...
Предприемач: Бедните българи губят между 5 и 12 млрд. лева всяка ...
Борисов: Най-страшното за България е етническата карта
61-годишна жена роди, кръстиха бебето Петър, таткото е на 65
Министърът на енергетиката: Няма да има режим на тока в България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).