Млад български учен направи медицинско откритие, помага на пациенти с епилепсия

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:21 / 03.01.2025
674
Млад учен направи медицинско откритие. Заедно със своя екип той патентова технология, чрез която успява да следи пациенти с епилептични припадъци в реално време. Методът вече се прилага успешно в чужбина, а мечтата им е да бъде внедрен у нас. 

Макар само на 29 години Симеон Карпузов вече почти десетилетие се е отдал на науката. Заедно с екипа си дори патентова метод и система за следене на пациенти с епилептични припадъци  чрез видеонаблюдение.

"Има една малка група хора, които страдат от епилепсия, при които медикаментите не могат да помогнат и съответно те могат да получат потенциално животозастрашаващ пристъп по всяко едно време. За тях има два варианта на превенция - единият е постоянно да са с някой свой близък, който да може да реагира навременно или да пребивават в специализирани клиники, където да са под постоянно медицинско наблюдение. Съответно цялата система работи като най-обикновена камера“, казва пред bTV Симеон Карпузов, физик и изследовател в института GATE към СУ.

Иновативният подход вече работи в реално време при пациенти в клиника в Холандия. 

А работата му го нарежда сред едва петимата учени в престижната класация за 30 успешни българи под 30 г. 

"Може да си представите следната картина - в клиниката има един човек, оператор, който има достъп до видеофиийда на всички стаи и той наблюдава, докато спят. Ако получат такъв припадък, системата уголемява картината, дава се сигнал и въпросният медицински екип може да информира своите колеги, за да могат те много бързо да отидат в стаята и да окажат медицинската помощ. В някои случаи за някои пациенти, които са също там, сме предоставили опция в техния дом с обикновена уеб камера и личен настолен компютър да работи алгоритъма и да се осъществява това наблюдение“, обясни Карпузов.

 

Веднъж разработена методологията може да се прилага и при други заболявания, за които пациентите трябва да се следят по време на сън.

"Така наречените сънни апнеи при малките деца, при тях има проблем, че понякога се случва да спрат да дишат. Съответно методът с определени модификации може да се използва за превенция на това - може да се види дали едно дете е спряло да диша и съответно да извести неговите родители“, заяви ученият.

А Симеон и неговият екип вярват, че науката е способна да отвари всички врати и мечтаят все повече млади хора да се докоснат до нейната стихия.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Историк: Ботев е абсолютно непоколебим на тема "Македония"
Пенсионерка: Това е геноцид за старите хора!
Хиляди шофьори ще бъдат разочаровани след тази новина за цените н...
Левон Хампарцумян: Търговците са в правото си да вдигат цени
Румен Радев: Димитър Коруджиев не позволи на конюнктурните ограни...
Сеизмологът доц. Пламена Райкова: Много е важна зоната на Вранча


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).