По думите му данните на Софийската стокова борса също показват, че от началото на декември пазарът в Европа се е стабилизирал, след като сривът на цените отвъд океана е спрял възходящото развитите на европейския зърнен пазар.
Консултативният съвет предложи на министъра на земеделието и храните фермерите да бъдат изключени от изискването да отчитат зареждането на гориво чрез фискално устройство и да свържат с НАП цистерните с гориво в земеделските стопанства.
Искането е подкрепено от изследвания на Националната асоциация на зърнопроизводителите, Съюза на земеделските кооператори и Асоциацията на земеделските производители.
"Не трябва да тръгваме с презумпцията, че секторът, който тегли икономиката ни напред, прави нещо нередно. Огромната част от земеделските производители са коректни и ние трябва да ги улесняваме, а не обратното", заяви Найденов.
Към момента страната ни разполага с близо 5 млн. тона зърно, сочат данните на Националната служба по зърното. От тях пшеницата е 2 млн. тона, като необходимото количество зърно за потребление до следващата реколта е 1 млн. тона. Ечемикът е 216 хил.тона, царевицата - 1.4 млн.тона, а слънчогледът - 1 млн.тона.
Тади есен засетитите площи с пшеницата са с 6,7% повече от миналата година, или над 11 млн. дка.
Ечемикът също бележи ръст и е 1,81 млн. дка. Засятата рапица обаче е с 28% по-малко - 1,78 млн. дка.
Въпреки сухото време при сеитбата, състоянието на посевите е добро и се очаква успешното им презимуване.
Източник: в. Стандарт