Миню Стайков, синът му и още шестима с обвинения за данъчни престъпления и пране пари
Специализираната прокуратура повдигна обвинения на Миню Стайков, Стайко Стайков, Иван Димитров, Ц.К., М.К., Б.Х., А.Т. и Д.Д. за участие в организирана престъпна група, създадена с цел продажба на акцизни стоки без бандерол, извършване на данъчни престъпления и пране на пари. Това съобщиха от пресцентъра на Специализираната прокуратура. На едно от лицата са повдигнати обвинения за вторични престъпления - избягване плащането на ДДС и възстановяване на неследващ се данъчен кредит в размер на общо 1 016 139 лв., на други трима - за държане на акцизни стоки без бандерол в големи размери.
В рамките на деня обвиненията ще им бъдат предявени. С постановления на наблюдаващия прокурор на обвинените ще бъде наложено задържане до 72 часа с оглед осигуряването им пред Специализирания наказателен съд и разглеждане на искане на СП за налагане на мярка за неотклонение "Задържане под стража“ за всеки от тях. БЛИЦ припомня, че прокуратурата проведе вчера акция в офиси на "Винпром Карнобат“, "Сис индустрийс“ и "Топаз мел“. Над 10 лица са задържани при акцията на Специализираната прокуратура в офисите на "Винпром Карнобат“ ООД, "Сис Индустрийс“ ООД и "Топаз Мел“ ООД, обяви вчера заместник-главният прокурор Иван Гешев.
Той обясни, че по негова информация сред задържаните е и бизнесменът Миньо Стайков. Именно неговото име стои и зад инициалите М. С. в изнесените от прокуратурата данни за повдигнатото обвинение. Синът му - Стайко Стайков също е сред тези, на които е повдигнато обвинение. Зам.-главният прокурор съобщи, че делото е образувано преди около два месеца. Тогава стана ясно и, че е открита фабрика за незаконни тютюневи изделия в Карнобат. Печалбата, която е била от 2,5 млн. лв. на седмица.
Тоест, 6 млн. лв. на месец, разясни Гешев и добави, че работниците в нея са довеждани от Армения, не са излизали от фабриката, докато са работили – имали са спални помещения, фитнес, всички удобства. Фабриката е собственост на сина на кмета на Карнобат и е давана под наем по традиционна схема при случаите на незаконни производства, заяви още Иван Гешев. "Проверяват се различни неща, свързани с тази фабрика – "Винпром“, дали декларираните продажби съответстват на произведената стока, проверява се дали е спазван акцизния режим. "Винпром“ не може да участва.
Ако някой укрива данъци и извършва данъчни престъпления, това са конкретни физически лица. Те би трябвало да са управители или представители на определени търговски дружества – фирми“, каза зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, който ръководи на място спецакцията за претърсвания, свързани с пране на пари и укриване на данъци.