Министърът на образованието
Николай Денков се включи в Националната конференция "Език свещен“ в ПУ, за да изрази пълна институционална подкрепа, както и своята лична подкрепа, предаде репортер на
Plovdiv24.bg. И по негово мнение трябва да се активизира дейността у нас за представянето в чужбина на културно-историческото ни наследство, свързано с българистиката и то да бъде част от меката ни дипломация.
Министър Денков изброи някои от дейностите, които досега са били осъществявани в тази насока.
“Доста мащабна инвестиция, която подготвяме още от 2014 година ,за около 30 млн. лева е създаването на Център за върхови постижения с основна цел да сумира и да активизира тази дейност и да потърси международно изражение. Междувременно създадохме и Програма на културно-историческото наследство и обществено развитие за още 4 млн. лева.
Тази програма отново има за цел да координира и обедини усилията на университетите. Преди месец приехме 3-годишна програма, свързана с българистиката за 3 млн. лева. Тя отново има за цел да обедини усилията на БАН, СУ и други университета", посочи Денков и изброи и други такива програми за подпомагане на конференции на университетите у нас. Спомена и за средствата, отделяни за прием на чуждестранни студенти от българските общности в чужбина.
“Казвам за тези инициативи, защото те показват, че въпреки досегашните усилия има неща, които липсват. Едната е липсата на координация, а тя трябва да бъде поведена от институциите, но може да се изпълни със съдържание и от научните общности в България.
Липсва и тази международна видимост, която да превърне знанията ни и постиженията ни в международно дознание", каза министърът на образованието. Според него, трябва да има една институция, която да изпълни ролята на координатор на тези дейности и да получи подкрепа за устойчиво финансиране на тези дейности. Тази инициатива ще получи първа подкрепа от нас“, обяви министърът.