Министър Щонов: Отговорността за неизплатените заплати на миньорите е на ръководството на компанията

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
14:06 / 18.09.2014
1016
"Мини "Черно море" и "Топлофикация-Сливен" са две частни компании, които трябва да организират работния си процес по най-оптималния начин. Отговорността за неизплатените заплати на миньорите е на ръководството на въгледобивното предприятие. Неефективното управление и липсата на прогнозируемост са поставили миньорите в неизгодна ситуация". Това каза служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов по БНР.

Министър Щонов припомни, че Националната електрическа компания изпитва сериозни финансови затруднения заради натрупаните през последните години дисбаланси в енергийната система.

"Основна причина е разликата между цените, по които общественият доставчик изкупува електроенергия по задължителните договори и цените, на които я продава. Поради това НЕК не разполага с достатъчно средства и изплаща средно около 53% от дължимите суми към контрагентите си", обясни той.

Щонов подчерта, че според данните, които са публикувани на сайта на МИЕ, през първите седем месеца на годината НЕК е изплащала 71% от дължимите суми към "Топлофикация-Сливен", което е повече от средното.

На 10 септември в МИЕ е получено искане за изплащане на 270 хил. лв. и по схемата за пропорционално плащане на 12 септември НЕК превежда 705 хил. лв. на "Топлофикация-Сливен".

"Ако тези средства не са използвани за изплащане на забавените заплати на миньорите, отговорността трябва да се поеме изцяло от ръководствата и на топлофикационното дружество, и на мината", категоричен бе Щонов.

Той подчерта, че НЕК не може да третира контрагентите си различно и да изплаща задължения на определени компании приоритетно.

Във връзка със заплахата от евентуална газова криза министър Щонов подчерта, че служебният кабинет е предприел мерки за гарантиране необходимите количества природен газ. По думите му нагнетените 430 млн. куб. м газ в хранилището в Чирен са достатъчни за период от около 120 дни. Поради технически ограничения от газовото хранилище могат да се черпят по около 4 млн. куб. м на ден, а в зимните дни потреблението в страната достига до 10-11 млн. куб м.

Водим разговори с гръцката страна и за получаване на природен газ от терминала Ревитуса до Атина, както и осигуряване на реверсивен поток през съществуващата газова връзка с Гърция. Работим и с всички големи топлофикационни централи по тестова методика за преминаване безпроблемно към мазут при евентуална криза. Свикан бе кризисният щаб преди два дни и бяха обсъдени мерки, набелязан бе план и всяка топлофикация ще рапортува за готовността си за премине на мазут, допълни още Щонов.


Виж коментарите (0)

Още по темата (42):
09.09.2016 НАП продава на търг жилищата на миньорите от мина "Черно море"
08.09.2016 От "Мина Черно море": Изплатили сме заплатите на работниците
07.09.2016 Съкратените миньори от мина "Черно море": Не ни подхвърляйте трохи
03.05.2016 Миньорите от мина "Черно море" си чакат заплатите
26.04.2016 Миньорите от рудник "Черно море" помолиха кмета на Бургас за помощ
21.04.2016 Пренасочват част от освободените миньори в мина "Черно море" към сезонна
работа
Още новини от Национални новини:
Спешно решение заради безпрецедентната ситуация, при която у нас ...
Костадин Костадинов: Маските продължават да падат
Ивайло Мирчев: "Демократична България" няма да подкрепи изключван...
Белобрадова защити Божанков и Лорер 
ПП поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков 
"Медицински надзор" започва проверка по случая с починалото бебе


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).