Министър Найден Тодоров: В момента се случва нещо, на което отдавна му бе време да се случи

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
13:09 / 30.10.2024
1267
Споразумение за обучения за квалификация на професии за сценично изкуство и култура бе подписано днес в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в София. Подписи под документа поставиха министърът на културата Найден Тодоров, министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректорът на университета "Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас проф. д-р Христо Бозов и председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.

"В момента се случва нещо, на което отдавна му бе време да се случи. Искам да благодаря на всички, които са участници в това събитие, защото в България в сферата на културата има много тежка липса на кадри. Тази липса на кадри, естествено, се дължи, от една страна, на ниските заплати в сектора, от друга страна – на загубата на внимание от страна на обществото и оттам – нежеланието на младите хора да се занимават със сценични изкуства“, посочи министърът на културата Найден Тодоров при подписването на споразумението.

Той допълни, че когато говорим за сценични изкуства, обикновено визираме актьорите, режисьорите, сценографите. "Всъщност ние не виждаме онези хора, заради които всичко се случва на сцената. Не виждаме тези, които правят възможно да се види какво има на сцената, да се чуе какво се случва на сцената. На нас в момента ни липсва фундаментът в България, в театрите, за да може да се случват качествените представления“, посочи още министър Тодоров. Той припомни среща в НАТФИЗ "Кр. Сарафов“, на която са били преди години с г-н Мутафчиев, по време на която се е обсъждало именно това – повечето български театри изпитват остър недостиг на кадрите, които са в основата на един спектакъл. "За разлика от актьорите и режисьорите, които могат да гостуват в различни театри, техническите служби не могат да сменят своите театри, защото техниката на театъра трябва да има своите стопани“, поясни министър Найден Тодоров. Той сподели, че е благодарен на споразумението. "Както винаги, град Бургас отново е пред всички останали. Може би трябва и другите градове да се замислят какво толкова се случва в Бургас, че те първи намират проблемите и първи намират решения. Надявам се това да бъде началото на преодоляването на една тежка невидима от обществото криза в сценичния сектор“, каза още министър Тодоров. 

По думите на министър Галин Цоков това споразумение е знаково, защото за първи път свързва университет, две министерства – на образованието и на науката и на културата, Съюза на артистите в България и хората на изкуството и на културата и това е много важно послание. В сферата на висшето и на училищното образование културата и изкуството, и особено театърът, имат много важно и все още не докрай използвано място. Министър Цоков изрази надежда, че на основата на споразумението ще се развиват и различни колективи от изследователи, колективи от автори, които да прилагат, включително в рамките на училищното образование, елементи на обучение чрез театър и драма. "Да се използват възможностите на национални програми като "Заедно в изкуствата и в спорта“, където децата да се докоснат до наистина важни и заедно с това интересни за тях произведения, свързани с българската или световна традиция“, допълни още министър Цоков. Той открои още едно важно значение на подписания днес документ – чрез изкуството, културата и театъра и драмата може да се възпитава, да се изграждат ценности и децата по най-естествен начин - възпитание чрез преживяване, да формират ценности за цял живот. Министър Цоков поздрави проф. д-р Христо Бозов за това, че разширява хоризонтите пред студентите на университета "Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас.

"В сектор "Сценични изкуства“ има драстична липса на подготвени кадри. Двадесет и пет години работя като актьор, бил съм директор на театъра в Казанлък, както и началник на отдел "Култура“ в Община Плевен и забелязвам как хората, които правят възможна магията на театъра, постоянно намаляват“, сподели актьорът Веселин Плачков, който е и организатор на артистичните дейности в Бургаския университет  "Проф. д-р Асен Златаров“.

Споразумението предвижда изпълнение на съвместни проекти и събития, както и създаване на общи научноизследователски колективи за реализиране на разработки, публикации и образователни ресурси. Споразумението за сътрудничество е за разкриване и развитие на специалностите в сектора "Сценични изкуства“ – "Художествено осветление“, "Художествено озвучаване“, "Организатор сценична дейност“, "Завеждащ постановъчна част“ и др.

Предвид драстичната липса на подготвени кадри в тези специалности и засилващата се тенденция към недостиг на специалисти, разкриването на посочените специалности ще даде възможност за решаване на този важен казус за сектора. Логичното развитие от тези действия ще допринесе за осъществяването на все по-качествена продукция в техническо и художествено отношение, както и до подобряване безопасността на условията на труд. Повишаване на месечното възнаграждение на специалистите със степен на образование "бакалавър“ и "магистър“ за тези специалности ще е приоритет.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Военна техника тръгва по републиканските пътища
За какво теглят кредити младите?
АИКБ алармира: Спадът на професионалните паралелки ще доведе до д...
Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декем...
22-годишен шофьор загина при катастрофа на АМ "Тракия"
Вицепрезидентът: По ирония на съдбата промените в Конституцията с...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).