Валентин обяснява още, че пациентите, решили да се превърнат в "опитни животни", не просто се възползват от най-новите и модерни препарати, но и получават безплатни медикаменти и прегледи в продължение на 10 години. Неговото лечение струва средно 1000 лв. на месец и продължава вече 8 години. Така практически само той е спестил на НЗОК 96 000 лв., тъй като терапията му се заплащала от фармацевтичната компания, провела проучването. "Не се чувствах "бяла мишка, а бял човек", допълва мъжът.
Доброволците най-често са студенти по медицина. Те получават между 50 лв. и 250 лв., като заплащането зависи от продължителността на клиничното изпитване. Това твърди 28-годишният софиянец Петър Димитров, участвал многократно в тестове на медикаменти и козметика. "Целта оправдава средствата, стига да си преценил добре рисковете", коментира той.
В същото време обаче у нас, както и в световен мащаб, се наблюдава спад на броя на новите изпитвания. През 2011 г. в страната са одобрени 196, през 2013 г. те намаляват до 187, като през 2014 г. са одобрени 160. Медикаментите за болестите, засягащи централната нервна система, както и областите онкология и хематология, са сред най-тестваните при клинични изпитвания в България.
Страната ни може да увеличи в пъти броя на клиничните изпитвания, смятат експертите от здравното министерство. Разходите за тях у нас били сравнително ниски, а мотивацията на пациентите - висока. За съжаление обаче имаме съществени пропуски в законодателството, а Агенцията по лекарствата няма нужния административен капацитет, за да обработва стотиците документи.