Минималната заплата е в основата на определяне размера на много обезщетения и затова е толкова важна

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
14:24 / 10.01.2025
1058
Как минималната работна заплата може да служи като база за определяне на началните основни заплати в предприятието, на допълнителни трудови възнаграждения и социални придобивки.

Подобни правила за определяне на началните основни заплати в предприятието, на допълнителни трудови възнаграждения и социални придобивки, често се съдържат в колективни трудови договори и във вътрешни правила за работната заплата.

Също така правилата се използват също за целите на осигурителното право и социалното подпомагане. Например съгласно Кодекса за социално осигуряване, на задължително осигуряване за определени рискове подлежат лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец.

Размерите на някои обезщетения от Държавното обществено осигуряване също могат да се обвържат с минималната работна заплата. Така например според закона дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване по принцип се изчислява в размер 80 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски за период от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Ако обаче в този период лицето не е било осигурено за общо заболяване и майчинство или е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж, за база се взема среднодневната минимална работна заплата за страната за съответните дни, обяснява д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право и създател на платформата mywork.

Добре е да се обърне внимание и на съотношението между понятията "минимална работна заплата“ и "минимален осигурителен доход/праг“, доколкото между тях често се наблюдава смесване.

Минималните осигурителни прагове представляват законоустановени минимални размери на осигурителния доход, върху които се правят осигурителни вноски, в зависимост от основната икономическа дейност на работодателя и квалификационната група, в която се класифицира професията, упражнявана от осигуреното лице.

Размерите на минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии се определят със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.

Виж коментарите (0)

Още по темата (282):
05.02.2025 Асен Василев: ПП бихме подкрепили бюджет с 40% разходи от БВП, 3% дефицит и без драматични глупости
05.02.2025 Знаете ли, че можете да ползвате данъчно облекчение за ремонт на дома си?
05.02.2025 Борисов: Подкрепям решението на Теменужка Петкова да освободи Людмила Петкова - за една година не може да не знаеш какви са финансите
05.02.2025 Желязков: Адмирирам позицията на ПП-ДБ, че ще подкрепят бюджета
05.02.2025 Балабанов за Асен Василев: Добре подготвен атентатор, който е обичал да взривява бюджет след бюджет
04.02.2025 Божидар Божанов: Учудва ни призивът на премиера да подкрепим бюджета
Още новини от Национални новини:
Рокади в НОИ, има освободени
Страхотна новина за ваучерите за храна!
Арина Гуудз не притежава призната диплома за лекар
Обвинение на жената, нападала трима с нож
Хакери атакуваха клиентите на голяма банка у нас
Какво ще бъде времето през февруари?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).