"Това е гаранцията, че българското небе няма да се охранява например от турски самолети", коментира депутатът от ГЕРБ Валентин Радев. Това е и гаранцията, че няма да останем без способности за изпълнение на задачата по така наречената "въздушна полиция".
Депутатите не приеха предложението на Красимир Каракачанов съвместната охрана да става само с помощта на съюзнически държави, които нямат обща граница с България. лидерът на ВМРО визираше агресивната политика на неоосманизъм и пантюркизъм на съседна Турция.
Депутатът от БСП Кристиан Вигенин пък предложи държавите, на които ще разчитаме за съвместна охрана на небето, да са не само членки на НАТО, но и на ЕС, което автоматично изважда Турция от възможния списък на кандидати. Какъв знак обаче даваме на САЩ, които също не са член на ЕС, а внасят 3/4 от бюджета на НАТО и плащат 90% от издръжките на съвместните съоръжения в България, попита Валентин Радев.
Соцдепутатът Ангел Найденов пък предложи в съвместната охрана българските военновъздушни сили да имат водещо участие, което да се изразява не само с наземно оборудване, но и с летателни средства. Според шефа на комисията по отбрана Михо Михов пък промяната в закона е неприложима, защото все още не са уточнени процедурите за нейната реализация. Според него така се прикрива плачевното състояние на българската военна авиация.
Източник: "24 часа"