© | | Топлинният удар се дължи на остро претопляне на цялото тяло, съчетано със смутено потоoтделяне, най-често през горещи летни дни и при работа в топли и влажни помещения. При задушно време и висока влажност на въздуха на открито също може да се получи топлинен удар. При такива условия се затруднява отделянето на топлина от организма към околната среда.Слънчев удар възниква при продължително престояване на слънце с пряко облъчване на главата. Дължи се на претопляне на мозъка и мозъчните обвивки.
Предразполагащи моменти са:
· усилена физическа работа при пълен стомах;
· употреба на алкохол, носене на дебели и затворени дрехи;
· налични заболявания /сърдечно-съдови, затлъстяване/.
Признаците на слънчев и топлинен удар са сходни. Налице са главоболие, зачервяване на лицето, обилно изпотяване, ускорено и затруднено дишане, отпадналост, гадене или повръщане, световъртеж и бучене в ушите. При по-тежки форми настъпват загуба на съзнанието, халюцинации и гърчове.
Първата помощ при топлинен или слънчев удар трябва да се окаже бързо, независимо от степента на увреждане. Пострадалият се пренася на хладно, сенчесто и проветриво място. Дрехите му се разхлабват, той се напръсква с вода, на главата му се поставя студен компрес. Мокри кърпи се поставят и на гърдите, корема и гърба и му се дава да пие студена вода. При загуба на съзнание и спиране на дишането и сърдечната дейност се прави изкуствено дишане и непряк сърдечен масаж.
Пострадалият се транспортира в лежащо състояние до медицинско заведение.
За предпазване от топлинен удар трябва да се избягва продължителна работа на слънце без шапка, да не се започва работа веднага след нахранване и да се поглъщат достатъчно течности.
За предпазване от слънчев удар трябва да не се стои дълго на плажа в часовете, когато слънцестоенето е най-високо без шапка или чадър, да не се започва работа веднага след нахранване и да се поглъщат достатъчно течности. |