"Кметовете много добре знаят къде по селата има ракиджийници и колко от тях работят реално", обясни Стоянова.
Тя ще предложи приходите от акцизите на сварената ракия да влиза в общинските бюджети. Промените предвиждат въвеждане на регистрационен режим и за производителите и вносителите на казани.
"Така ще се знае кой се занимава с тази дейност", допълни депутатката. Тя обясни, че в България регистрираните обекти са 1576.
26% от тях декларирали, че варят под 15 литра ракия. Стоянова разказва, че премиерът Борисов поискал проверка на казана на ракиджийницата в Банкя.
"Оказа се, че там има не един а два казана, които не са регистрирани в Агенция "Митници" и те бяха запечатани", обясни шефката на бюджетната комисия.
Според нея държавата губи от сивия сектор с казаните милиони левове. Стоянова изчисли, че приходите трябва да бъдат около 10 млн. лева, а са внесени едва 700 хил. лева.
"Най-голямата загуба идва от нелегалните казани и от това, че регистрираните варят много повече от разрешените 2500 литра", каза депутатката.
По думите й контрабандната ракия, която се вари, зарежда не само кръчмите на село, а и ол инклузивите в хотелите по морето.
Източник: 24 часа