Във Франция и Италия се появи подвариант на Омикрон, който доведе до нови вълни от заболели.
"Съвсем възможно е да е стигнал и в България. Беше в Италия и Франция преди месеци още. В Италия 43 000 души на ден се регистрират след идването на новия подвариант BQ.1.1. Във Франция са около 71 000 души дневно. Тези случаи трябва да се умножават по 10, защото много изкарват безсимптомно, а също както и в Българи, хората не ходят да се тестват постоянно", посочи математикът от Българската академия на науките проф. Огнян Кунчев в студиото на "България сутрин".
Той допълни, че на ден във Франция умират по 110 пациенти с Ковид-19, което по думите му би съответствало на 10 души у нас, които ние още ги нямаме.
"И у нас вече има случаи на BQ.1.1, не е възможно да няма. От медицинска гледна точа този подвариант се прекарва лесно, но много по-бързо се заразяваме, той затова лесно успява да пробива. Вълна можем да очакваме у нас около 10-15 януари, тя ще е също толкова драстична, колкото и в другите държави", прогнозира математикът пред
Bulgaria ON AIR.
Според него е възможно случаите да не бъдат толкова много у нас, ако се спазват мерките от предните 2 години - дистанция, носене на маски.
"Другите като не носят, вие слагайте маска и се защитавайте от тях. Виждам хора с маски, това означава, че сме станали по-отговорни. А уязвимите групи и хората над 60 години трябва да си сложат ваксина", призова проф. Кунчев.
Математикът е категоричен, че грипът трудно пробива през предпазна маска, за разлика от Ковид-19. По думите му сме загубили частичен имунитет спрямо гриповете по време на Ковид пандемията.
"Грипът има абсолютно типично характерно движение, в края на януари и началото на февруари ще му е пикът, ако не се използват маски", предупреди проф. Кунчев.
Данните показват, че през лятото починалите с Омикрон у нас са около 800 души. Прогнозите са при настъпването на новия вариант те да са двойно повече за 2-3 месеца, защото зимата боледуването е по-тежко.
Анализ на проф. Огнян Кунчев и негови колеги за развитието на Ковид пандемията у нас е публикуван в британския медицински журнал.