Математик: Заповедта за разхлабване на мерките казва "правете каквото искате"
"Много е рано за това, което се прави.“ Този коментар относно разхлабването на ограничителните мерки направи в интервю за БНР математикът Лъчезар Томов, преподавател в Нов български университет и Националната гимназия за древни езици и култури.
Може да намаляват хоспитализираните, но такава бройка не е основание за голяма надежда, ако отново отворим, смята Лъчезар Томов.
Според него "лесно можем да стигнем 12-15 хиляди в следващите няколко седмици, ако отворим“.
Явно британският вариант е много по-труден за контролиране от другите варианти, отбеляза преподавателят.
"Няма преследване за спазване на нормалните стандартни мерки. Няма преследване в магазините и в моловете, систематично, за това, че хората ходят с маски под носа или без маски, или с шалове. Затварянето не е абсолютно неизбежно, но трябва да има такъв процент спазване на стандартните мерки, както е в Сингапур или Япония, за да го избегнете или да го отложите максимално. Ние имаме около 40% спазване според индекса на Оксфорд“, посочи Томов.
Болничната система и сега е капитулирала, защото имаме по една интензивна сестра на 20-30 души, изтъкна Томов. По думите му сега има "повишена смъртност, която е доста над официалната“.
Запитан как коментира тезата, че се търси баланс между физическото и психическо здраве, Томов изтъкна, че "няма как психическото здраве да е за сметка на физическото.“
Най-опасен според Лъчезар Томов е сигналът, който се дава от властта с новата заповед за разхлабване на мерките – "правете, каквото искате“.
В България стриктно затваряне ще даде по-бърз ефект, отколкото в Англия, заради по-слабия трафик между регионите, заяви още математикът.
"По време на епидемии, на експоненциален ръст, който се върна сега, е доста неефективно ваксинирането“, подчерта Лъчезар Томов, който обаче е на мнение, че хората трябва да бъдат убеждавани да се ваксинират.
"Ако ваксинираме по-бързо рисковите групи, натискът над болниците със сигурност ще намалее.“