Мариана Тодорова: Чрез изкуствения интелект - TruthGPT, Мъск има амбициите да покаже, че е въздесъщ

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
22:51 / 18.07.2023
676
Илън Мъск е свикнал да бъде винаги лидер на мнението. Той иска да бъде енигматичен, за да успее да създаде любопитство в целия свят, преди окончателно да анонсира своя нов продукт - TruthGPT. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.

"Още през април месец той обяви, че ще създаде TruthGPT - голям езиков модел, който да може да разгадае принципите на Вселената, а самият изкуствен интелект да бъде обучен на критериите за истина", отбеляза футуролога.

По думите й по този начин милиардерът уязвява ChatGPT в най-слабото място. Мариана Тодорова припомни, че Илон Мъск участва в създаването на Open AI през 2015 година, но напуска през 2018 година: "Версиите са различни - някои смятат, че е имало несъгласие в това как да се развива този изкуствен интелект, дали наистина да бъде като отворен код, достъпен за всички. Други твърдят, че той просто е искал да превземе властта отвътре и да се случва всичко така, както той желае. Към днешна дата виждаме, че той леко променя концепцията за TruthGPT от април месец. Името на компанията, която Илон Мъск регистрира преди 5 дни и на която той ще е председател, се нарича xAI, като "Х“ е буквата от английската азбука, която обикновено обозначава всичко. Т.е. той има амбициите да покажа чрез този изкуствен интелект, че ще бъде вездесъщ и че ще разбира от всичко. Има заиграване с думата "еxplainable", т.е. ще е по-добър и ще може да обяснява", коментира Мариана Тодорова и уточни, че Мъск заявява една цел и в момента събира екип.

"Това, което той заявява за новата компания, е да бъдат разгадани тайните на Вселената и да спечелим конкурентно предимство спрямо всичко, което е правено до момента, защото ще имаме по-голяма яснота. Другото е да се избегнат недостатъците, които много ясно вече се видяха при Open AI, при ChatGPT - да се продуцират фалшиви новини, той да халюцинира, да има данни, които не са верни. Но това е част от начина, по който работи технологията".

Футурологът обърна внимание на това, че към момента няма успешен модел, в който ние да можем да кодифицираме, т.е. да създадем код на това кое е истина и кое не:  "Защото самото човечество няма консенсус по отношение на много исторически факти по отношение на действителността и истинността им".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Министърът на енергетиката: Няма да има режим на тока в България
Слави Трифонов: Бойко, като не желаеш да се занимаваш с тази "раз...
Премиерът свиква среща с част от министрите - решават как да орга...
КС: Гласовете в 1777 секции да се преброят отново и да се проверя...
Ключово решение за размера на минималната работна заплата
Илияна Йотова: Изборът на председател на НС, като че ли е предизв...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).