МОН започва обучения по киберсигурност
Обучения по киберсигурност и безопасно ползване на интернет за ученици, учители и училищни ръководители се предвижда да бъдат проведени в училища в цялата страна. Те са кандидатствали за тази дейност по Националната програма "Информационно-комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“ на Министерството на образованието и науката. По друга Национална програма на МОН "Без агресия в сигурна образователна среда“ също е заложено развитие на умения сред децата, учениците, учителите, родителите и представители на местната общност за безопасно използване на информационни технологии, съобразено с възрастта на децата и защитата им в онлайн среда.
Информацията за двете програми беше съобщена от д-р Йоанна Алексиева, главен експерт в дирекция "Информационни и комуникационни технологии“ в МОН по време на пресконференция на Националния център за безопасен интернет, на която беше представен проектът "Дигитални деца“ за защита на деца в онлайн пространството.
Д-р Алексиева представи и разработените от МОН "Визия за дигитализация на предучилищното, училищното и висшето образование“, в която една от целите е гарантиране на цифрова сигурност и създаване на устойчива образователна среда и Насоки за използване на изкуствен интелект в образователната система. В тях също се поставя акцент върху рисковете и опасностите в дигиталното пространство.
Координаторът на Националния център за децата Антоанета Василева оповести актуални данни по темата, а дейности и мерки за превенция и защита на децата в дигитална среда представиха председателят на Държавната агенция за закрила на детето д-р Теодора Иванова, директорът на дирекция "Киберпрестъпност“ в ГДБОП-МВР старши комисар Владимир Димитров, програмният мениджър в Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве Павлина Филипова и директорът “Политики за децата" в Национална мрежа за децата Георги Еленков.