Люба Йорданова: Тревожните сигнали за качеството на образованието са достатъчна причина за одит на Сметната палата

Автор: Георги Иванов
Коментари (0)
12:14 / 25.07.2024
1393
Тревожните сигнали за качеството на образованието на всички нива е достатъчна причина Сметната палата да се заеме с този важен одит на българското образование. Това каза Люба Йорданова – старши специалист "Стратегически партньорства" и автор на становището на фондация “Заедно в час" в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.

"В правомощията на Сметната палата е да прави одити на изпълнението във всички области на общественият живот и е съществено важно тя да проверява подобни дълги процеси в сферата на различни части на публичния живот в България, защото така се вижда и къде отиват публичните инвестиции в тази сфера.“  

Главният извод от одитния доклад е, че действията на Министерството на образованието не са достатъчно ефективни, така че да имаме качествено образование в България, посочи  Люба Йорданова и обясни, че от този извод следват и класифицираните от одита проблеми, като ниските резултати на учениците, високото ниво на неграмотност, компенсирането на това лошо образование с частни уроци от страна на родителите, текучеството на учителите и отпадането им в първите три години след като започнат работа в училище и т.н.  

Докладът цитира данните от ПИЗА от 2022 година, изследващи функционалната грамотност на 15-годишните в различни държави, като данните за България са изключително тревожни – над половината от 15-годишните ученици не показват умения за справяне в живота или т.нар. "функционална грамотност“.  В докладна е цитирано също, че 75% от работодателите срещат трудности в намирането на необходимите им специалисти с ключови компетентности за работното място.

"От доклада разбираме, че Министерството и неговите звена нямат достатъчен капацитет да изпълняват своите законови задължения, разбираме също и че решенията за политики в образованието не се взимат на база анализи и данни – това за мен също е изключително притеснително и нещо, за което гражданския сектор от години алармираме. Няма индикатори, по които да разберем дали училищата работят, дали постигаме добро образование за учениците,“ обобщи тя.

Докладът на Сметната палата е не само констативен, той дава и над 20 препоръки със срок за изпълнение до края на 2025 година и Народното събрание е институцията, която би следвало да контролира дали Министерството на образованието ще спази препоръките на Сметната палата, обясни още специалистът.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ Козлодуй
Външно министерство за "Фокус": Няма данни за починала българка в...
Делян Добрев: Очаквам ПП да изключат Асен Василев и Бойко Рашков!...
Проф. Ива Христова каза за какви симптоми да внимаваме при вирусе...
Експерт каза от какви търговски трикове да се пазим за Черния пет...
Спа столицата на България на ръба на воден режим


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).