Винаги съм отстоявала позицията - там, където по Черноморието е останало неурбанизирано и зелено, да не се строи. Това каза Лиляна Павлова, народен представител от ГЕРБ и бивш министър на регионалното развитие и благоустройството.
"Моето голямо притеснение, което съм изразявала нееднократно е, че в последните пет месеца не беше ясна политиката - за това, как ще се управлява Черноморското крайбрежие, как ще се обезопасяват дюните, как ще се пазят морските плажове, които са изключителна държавна собственост и там не трябва да се строи. Зададох този въпрос преди време на министъра на регионалното развитие
Десислава Терзиева, но не получих отговор, защото тя не знаеше какво да ми отговори. Днес, с огромна изненада, и със затвърждаване на притеснението ми видях интервюто, което е дал министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов, който е казал, че има някакъв доклад на БАН, който казва, че 95% от плажовете са зараждащи се дюни, но, че той смята, че трябва да се позволи строителство и да има инвестиция и строителство по Българското Черноморие и по плажовете", заяви Павлова.
По думите й - това е изключително фрапиращо и крайно неприемливо, защото плажовете са изключителна държавна собственост.
"Българското Черноморие вече е тотално презастроено и в малкото останали зелени частички, които са незастроени от него, би трябвало строителството да се забрани. В годините назад, при доста задкулисни и други сделки, Черноморието беше разпродадено и беше разрешено да се строят върху брега на морето, върху пясъка и почти в морето" - каза Павлова.
По думите й - сигурно някой ден ще доживеем да се бутат хотели, както го направиха и други държави.
Източник: Радио "Фокус"