Левон Хампарцумян с обнадеждаващи думи за влизането ни в еврозоната и Бюджет 2025
Усилията на България да се интегрира в новите реалности на света вървят достатъчно интензивно и е въпрос на време адекватното й адаптиране към новите промени в света. Това каза в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“ председателят на Българския форум на бизнес лидерите Левон Хампарцумян.
Страната ни е на път да изпълни и критерия ценова стабилност или инфлация според статическите данни, което ще й позволи да поиска доклад за решение от Съвета на Европейския съюз за членството ни в еврозоната, така че да имаме решение в първата половина на другата година, обясни банкерът. "Вече голяма част от системите в България са подготвени и дали това ще стане в средата на годината или началото на 2026 година, мисля че вече е въпрос на технология.“
Държавата ни расте икономически и България никога не е била толкова богата като стойност на произведеното и потребеното в нея. Така че рейтинговите агенции ни дават добри показатели, посочи още банкерът и добави, че средната класа у нас става все по-голяма и богата, от което и потреблението расте. Ефективността при харченето на публичните финанси обаче е много ниска, добави той: "Там, където ние харчим публични пари за услуги, които се предполага, че ще ни бъдат върнати като от публичните институции – за здраве, за сигурност, за образованиe, не са в необходимото качество, и трябва да доплатиш, понякога много трябва да платиш. Т.е. има публичен компонент и има частен компонент, който струва доста пари, което означава, че данъкът върху доходите в България отдавна вече не е плосък, а е станал прогресивен.“
Относно проектът на държавния бюджет за догодина, чиято цел е да се постигнат удовлетворяващи членството ни в еврозоната параметри, Левон Хампарцумян изрази надежда, че влизането ни в еврозоната ще има приоритет над другите неща и да бъде одобрен в пленарна зала без големи промени. "Винаги ще има нещо, което ще бъде недофинансирано и с еврозона, и без еврозона. Но сега имаме шанс и сме вече в процедура да влизаме в еврозоната, по-добре да влезем, защото би било доста унизително за България тази процедура да приключи с неуспехи.“