Лекар за спортуващите, които злоупотребяват с лекарства: Опасно е!
Злоупотребата с лекарства сред спортуващите във фитнес залите е сериозен проблем, който често се подценяван, пише немското издание Focus.
Използването на лекарства за повишаване на ефективността от спорта не е модерно явление. Още в древни времена атлетите са използвали различни вещества, за да постигнат по-добри резултати на арената – тестиси или кръв от бик, както и билки като корен от мандрагора, пише svetatnazdraveto.bg.
"Римляните и гърците са използвали опиум за борба с мускулната болка, докато инките от Южна Америка са използвали листа от кока, чай мате и кафе, за да увеличат издръжливостта си по време на спортни занимания.
В хода на историята хората са използвали различни вещества за увеличаване на мускулната си маса“, обяснява спортният лекар д-р Маркус Клингенберг.
Днес голяма част от активно спортуващите млади хора приемат болкоуспокояващи, често без медицинска необходимост. Германците са направили едно проучване преди и след маратона в Бон през 2010 г., което разкрива тревожни цифри – оказало се, че две трети от участниците са пили болкоуспокояващи, въпреки че само малцина са почувствали болка преди старта.
Най-често използваните лекарства са диклофенак (43%) и ибупрофен (36%). "Високата доза беше особено тревожна – в много от случаите бяха приети повече от 100 милиграма диклофенак и над 800 милиграма ибупрофен. Тези практики водят до повишен риск от сериозни здравословни проблеми като бъбречна недостатъчност, стомашно-чревно кървене и сърдечносъдови проблеми“, категоричен е д-р Маркус Клингенберг.
"Получих инжекция за отслабване“: Може ли това да стане масова терапия?
Проучването установило още, че 93% от бегачите, които са приемали болкоуспокояващи, не са имали достатъчно познания за възможните странични ефекти. Любопитен бил и факта, че степента на отпадане от маратона поради стомашно-чревни проблеми е повече от два пъти по-висока при приемането на болкоуспокояващи.
Спазмите в областта на стомашно-чревната област и стомашно-чревното кървене се появяват седем пъти по-често, а сърдечносъдовите проблеми – пет пъти по-често. Приемащите медикаменти са се оплакали също така от наличието на кръв в урината.
Злоупотребата с различни препарати е широко разпространена на само в Германия, но и у нас.
Проучванията показват, че около 25% от мъжете и 14% от жените използват лекарства за повишаване на ефективността си във фитнеса. Стероидите се използват най-често и могат да причинят сериозни дългосрочни увреждания на сърцето и черния дроб.
Особено тревожна е тенденцията, че много от тези вещества се разпространяват свободно онлайн и са с неясен произход, което увеличава риска за здравето на спортуващите.
"Освен физически увреждания, това може да доведе и до психологически проблеми като депресия или агресивно поведение“, категоричен е спортният лекар д-р Маркус Клингенберг.
На същото мнение е и неговият български колега – д-р Дарислав Николов, които от няколко години води "война“ с неконтролируемото разпространяване на анаболи и стероиди за мускулна маса и релеф.
"Цялата работа е, че когато един непълнолетен потърси такъв тип препарати, инструкторите му ги предлагат във фитнес залите. Когато те изявят желание да приемат медикаменти за мускулна маса и си ги поръчат онлайн, няма как да си вземат пратката от куриерска фирма без придружител. Ето защо най-често тези продукти се поръчват от техни познати, които вече са над 18 години и имат лична карта. Така се случват нещата у нас“, категоричен е той.
За да избегнат рискове за здравето, спортистите трябва да следват някои важни препоръки:
- Приемайте обезболяващи само след консултация с лекар.
- Не купувайте препарати за увеличаване на мускулната маса отлайн.
- По-добре спортувайте малко повече, отколкото да пиете или да си инжектирате препарати с неясни съставки.
Използвайте алтернативи – като хранителни добавки от природни средства.
Преразгледайте мотивацията си за спортуване – това трябва да се прави за здраве, а не на всяка цена.
Освен това е изключително важно човек да бъде добре информиран за рисковете и страничните ефекти на лекарствата и хранителните добавки, които приема, внимателно да планира тренировките си, както и да е подходящо екипира при влизането в спортната зала. Приемът на течности по време на тренировка и след нейното приключване също е от съществена важност за здравето.
"Вашето собствено здраве винаги трябва да бъде приоритет. Желанието за подобряване на представянето не трябва да е за сметка на тялото. Спортът трябва да носи радост, да допринася за личностното развитие и да поддържа здравословен начин на живот“, категоричен е д-р Маркус Клингенберг.
"Трябва да се търсят бавни и сигурни резултата, а не да се забързат резултатите – нещо, което в повечето случаи е доста опасно“, категоричен е и д-р Дарислав Николов.