Лекар: Много от преболедувалите COVID-19 отключват психологични проблеми

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
12:50 / 19.12.2021
1285
Най-малко една четвърт от преболедувалите COVID-19 развиват психологични и психиатрични проблеми. Вирусът оказва сериозно въздействие и върху психиката на медицинския персонал. Това сочат проучвания, направени в Китай, но тези данни се потвърждават и у нас, категоричен е доктор Стефан Попов, началник на Клиниката по психиатрия в Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив.

Все повече пациенти, възстановили се физически след COVID-19, развиват психиатрични и неврологични проблеми. И това не са само хора, които са преболедували тежко вируса, обясняват специалистите.

"Най-малко 25% от прекаралите имат някакви психиатрични симптоми. Те започват от лека до умерена и тежка тревожност, различна степен на депресивни реакции, безсъние и основното, което се появи, една нова COVID фобия, има един страх у много хора, който вече взима болестен характер, това ги кара да се изследват непрекъснато", заяви доц. Стефан Попов, цитиран от БНТ.

Именно чрез непрестанно тестване тази жена бори страха си от COVID-19.

"Преди да се заболея от COVID поне през ден правех тестове, защото много се страхувах, вече след като се ваксинирах имах една доза успокоение, един период, но след това отново започна да ме хваща страх и така до момента, в който се разболях наистина, заразих се, благодарение на ваксините обаче го изкарах леко, но страхът не ме напусна, аз продължавам да си правя тестове", споделя пациент.

Хората с подобни проблеми обаче рядко търсят помощта на специалистите и оплакванията им се задълбочават. Подобна е ситуацията и при медиците, върху които COVID-19 също оказва сериозно въздействие.

"Колегите не са пощадени от стигмата да не търсят психиатрична консултация, но те определено страдат от това, което наричаме много тежък личностов дистрес", каза още доц. Стефан Попов.

Ако пандемията продължи още година, ще има масови случаи на бърнаут сред лекарите, прогнозира още доц. Попов. Според него на медиците на първа линия е нужна не само допълнителна финансова, но и психологична помощ.

Виж коментарите (2)

Още по темата (14426):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имаме едва пет позитивни проби за грип и 500-600 позитивни теста за COVID-19 за седмица
06.11.2024 Пускат противогрипната ваксина за деца в аптеките от понеделник
Още новини от Национални новини:
Полицията е задържала участниците от боя от мола
Депутати скочиха яростно срещу Явор Божанков и го съсипаха от под...
Meteo Balkans: Идва студ до минус 15 градуса!
Наши полицаи задържаха младеж от Северна Македония за телефонна и...
Прочетете писмото на "БСП - Обединена левица", което изпрати до 5...
Защо в България няма банки като Revolut?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).