Той допълни, че промените в Закона за потребителския кредит не са помогнали много.
Фирмите заобикалят тавана на оскъпяване чрез таксата за осигуряване на поръчител. Тази такса не се смята като оскъпяване на кредита в изчисляване на годишния процент на разходите, обясни експертът.
Той поясни, че бързите заеми трябва да се взимат в малки суми до 200-300 лева и да се връщат в максимално кратък срок, понеже се оскъпява сумата много бързо.
Ако ни трябва по-голям заем, е най-добре да го вземем от банка, където лихвите са между 7-8 %,а при бързия кредите те са 200-300 %, посъветва Тошев.
Експертът обясни, че обикновено хората, които прибягват до бързи кредити, са тези, които им е неудобно да искат от роднини и приятели.
Такъв кредит трябва да се взима 2 седмици до заплата, посъветва кредитният експерт.
Никога не теглете повече от един бърз кредит, бе категоричен той.
Експертът посъветва хората, които вече са изтеглели повече от един бърз заем, да отидат в банката и да изтеглят общата сума и да погасят задълженията си.
Важно е да разсрочат на голям период погасяването на кредита от банката, каза Тошев.
Кредитният експерт коментира и предлаганите по телефона услуги за кредити на пластика.
Предлаганите услуги за кредит чрез пластика не са препоръчителни за хора, които са склонни да харчат за не много важни неща- за пазаруване например, отбеляза Тошев.
При взимане на бърз кредит е много важно да се запознаем със срока и наказателните лихви. Важно е да проверим фирмата има ли лиценз от БНБ да упражнява такава дейност по даване на бързи заеми, защото ако има, едва ли ще ни накара да търпим жестоки финансови загуби, обясни експертът.
Ако изпаднем обаче в ситуация, в която сме измамени, е задължително да потърсим правна помощ.