Коя дентална помощ се заплаща напълно или частично от НЗОК за лица под 18 години?

Автор: Велизара Ангелова
Коментари (0)
14:28 / 26.04.2025
262
На въпроса на какви дентални дейности имат право здравноосигурените лица, отговарят от Национална здравноосигурителна каса. Денталните дейности, на които здравноосигурените лица имат право и се заплащат (изцяло или частично) от НЗОК, са разделени по възрастови групи – до 18 год. и над 18 годишна възраст, като общо за двете възрастови групи е осигурен обстоен преглед за установяване на орален статус - веднъж за съответната календарна година, като НЗОК заплаща изцяло 28,50 лв., пациентът не доплаща. 

Бременните жени имат право на  допълнителен дентален преглед.

Дейностите за здравноосигурени лица над 18 години са:

Обтурация (пломба) с амалгама или химичен композит - (НЗОК заплаща 73,68 лв., пациентът заплаща 4,00 лв.);

Eкстракция (вадене) на постоянен зъб с анестезия - (НЗОК заплаща 73,68 лв., пациентът заплаща 4,00 лв.);

Пациентите от тази възрастова група имат право на три лечебни дейности за съответната календарна година.

Здравноосигурените лица до 18 години могат да получат дейностите, които изброихме за възрастните, като при тях няма доплащане от страна на пациента. Важно е да се отбележи, че за тях са осигурени и допълнителни дентални дейности, а именно: eкстракция на временен зъб, влючително анестезия, като НЗОК заплаща 31,21 лв., и няма доплащане от пациента; лечение на пулпит или периодонтит на временен зъб (НЗОК заплаща 48,08 лв., пациентът заплаща 4,70 лв.); лечение на пулпит или периодонтит на постоянен зъб (НЗОК заплаща 155,04 лв., пациентът заплаща 6,00 лв.);

Пациентите до 18 год. възраст имат право на четири лечебни дейности за съответната календарна година, като в тях се включват до две лечения на пулпит или периодонтит на постоянен зъб. Денталната помощ в тази възрастова група може да бъде оказана както от общопрактикуващ лекар по дентална медицина, така и от лекар специалист по детска дентална медицина, като достъпът е свободен, без да е необходимо насочване с направление.

НЗОК заплаща и две дейности по възстановяване функцията на дъвкателния апарат при цялостно обеззъбени здравноосигурени лица с горна и/или долна цяла плакова зъбна протеза за период от 4 години, в т.ч. и контролни прегледи до два месеца след поставяне на протезата (за 2025г. НЗОК заплаща 287,28 лв., пациентът не заплаща).

За дейности по възстановяване функцията на дъвкателния апарат при цялостно обеззъбени лица от 01.08.2024 г. НЗОК заплаща и "Изработка на медицинско изделие тотална горна/долна цяла плакова зъбна протеза“ в размер на 60,75 лв.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Тежка катастрофа с тир блокира магистрала "Тракия"
ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов
"Фокус" с първи снимки от тежкия инцидент край Кюстендил
Жена остана завинаги на 33, качи се в колата на много пиян и без ...
Времето се обръща
Огромно задръстване на АМ "Тракия"!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).