Конспиративните теории за ваксините водят до бум на заболявания като коклюша
Конспиративните теории за ваксините водят до усложнени здравни ситуации като тази с коклюша. Това каза здравният журналист Петър Галев в “Денят на Фокус".“Конспиративните теории с небивалици за ваксините са проблем. Това е среда, в която се създава недоверие към съвременната медицина и тя е налице в България. Лошо е, че млади и образовани хора се подвеждат.
Родители днес чест бъркат непоставянето на ваксини с “екологично, зелено" поведение. Това е абсурд, защото имунизациите, антибиотиците и инвазивното лечение на сърдечно-съдови заболявания са постижения на съвременната медицина. Не можеш да се отказваш от тях заради конспиративни теории", категоричен е Галев.
“Процесът е двустранен - лекарят на едно дете трябва да уведомява за предстоящи ваксинации, но отговорните родители би трябвало да следят и сами имунизационния календар. Той е наличен навсякъде", смята журналистът.
Ако попиташ родител, който отказва да ваксинира детето си, защо го прави, чест аргумент е “Не искам да увредя имунната му система" - ако го попиташ обаче как работи имунитетът, мълчи, каза Галев. “Затова се стига до ситуации, на каквито сме свидетели в момента. Лошото ваксинационно покритие води до завръщане на болести както коклюша", допълни експертът.
“Наблюдаваме случаи, в които има фалшиви бележки за направени ваксини на децата. В детска градина се изисква такъв документ. Проблемът е още отпреди Ковид, но по време на пандемията стана много явен", поясни Петър Галев.
“Електронното здравно досие непрестанно се развива и съм сигурен, че в навлизащите функционалности ще навлезе опция за подсещане на пациентите за определени дейности - ваксинации и профилактични прегледи. Проблемът не е в достъпа до информация, а в разбирането за важността на процеса, в активността на младите родители. Те всички знаят много добре как да сърфират онлайн. Забравихме заболявания като коклюша и хората си казват “Защо да ваксинирам детето си?" Масовата задължителна ваксинация е ключът към решаване на проблема. Ако дълго не си имал кражба, питаш “Защо да плащам СОТ", идват и те обират точно тогава. Ситуацията е аналогична", каза още здравният журналист.