Колко са качествени маските, които носим?
Близо 7 млн. маски са спрени от контролните органи за последната година само на митниците. Част от тях са били предназначени за черния пазар, а останалите - не отговарят на европейските стандарти. Много от предпазните средства на пазара у нас също не покриват изискванията за качество. Затова през април контролът при продажбите ще се засили.
Какво показват първите проверки и кои маски ни пазят реално от коронавируса?
Екип на NOVA купи някои от най-популярните модели на пазара, като избра респираторни, текстилни и медицински. Маските са купени от магазини за един лев, аптеки и по-големи търговски обекти, както и през интернет.
С контролните органи проверяват дали при закупените модели са спазени всички европейски изисквания за безопасност.
"При проверките се проследява дали маската носи маркировката "CE" и до нея задължително трябва да има един 4-цифрен номер на нотифицираното лице", обясни Вася Миланова от ДАМТН.
Почти всички закупени маски от екипа маски не отговарят на стандартите за качество.
Още в началото на пандемията контролните органи провериха над 100 модела, предлагани онлайн, но нито един не съответства на стандартите.
"Нямаха маркировки, инструкции, ниво на защита. Нямаха нищо, което е необходимо, за да докажат, че отговарят на европейските изисквания. Всички подобни маски бяха спрени от разпространение", поясни Миланова.
За опасни маски на европейския пазар сигнализират и от Брюксел. При бърза проверка в системата за доказано рискови стоки "РАПЕКС", откриваме десетки предупреждения за предпазни средства, които реално застрашават потребителите.
"След изпитвания се доказва,че тези маски - FFP2 - не филтрират 95 % от въздуха. Личните предпазни средства биват три класа – първият FFP1 – филтрират въздуха до 50 %, FFP2 – до 95 % и FFP3 – до 98 % въздуха", обясни още Вася Миланова.