Очевидно е, че ГЕРБ и БСП ще си оспорват първото място, като според социолозите ГЕРБ води с процент, който е част от статистическата грешка. Тоест на върха имаме паритет.
Със сигурност в новия парламент ще попаднат и обединените патриот и ДПС. Очаква се там да намерят място също Воля на Марешки и Реформаторския блок.
В началото на надпреварата останалите партии остават под чертата.
От тези шест формации се очаква да сглобят бъдещото правителство.
Тук веднага изниква въпросът: Кой с кого би се коалирал, за да направи правителство?
На пръв поглед вариантите са три:
1. Широка коалиция ГЕРБ - БСП
2. Коалиция в лево, около БСП
3. Коалиция в дясно около ГЕРБ
От двете водещи партии са категорични, че изключват широка коалиция между тях и в тази напрегната и равнопоставена обстановка едва ли биха нарушили точно това предизборно обещание.
Остава да анализираме две коалиции - в дясно и в ляво.
В ляво като партньор на БСП биха били патриотите, които изповядват сходно с левицата говорене. Там обаче ще трябва и трети партньор, като кандидат и основен партньор в минали правителства досега се явява ДПС. Патриотите са категорични, че не биха участвали в правителство с ДПС, но помним златният пръст на Волен Сидеров, който легитимира едно такова правителство. Няма да е чудно ако част от ОП, начело с Волен, отново се отцепят и подкрепят правителство на ДПС и БСП, по примера от 2013-та.
В дясно нещата изглеждат по-ясни. Там естествен партньор на ГЕРБ са реформаторите, а ако се има нужда от трети такъв то може да е Марешки или Патриотите.