Мъжко хоро в Калофер ще има, докато свети слънцето на земята, и с мен, и без мен. Това каза за
"Фокус" кметът на Калофер Драгомир Боев. "Традицията се запазва", добави той и обясни, че литургията започва още в 4.30 часа сутринта и тя ще бъде отслужена в църквата "Св. Архангел Михаил“ от отец Димитрий. Тя ще трае до 7 часа.
След това започва литургия за Богоявление в същия храм.
От 7.30 часа тръгва литийно шествие с хоругви, начело с кмета. В него ще вземат участие момчетата от калоферската група, които ще се хвърлят в ледените води на Тунджа и всички останали, които искат да участват в изваждането на кръста.
"Има една икона на десния бряг на реката, тя също ще бъде осветена. В 8 часа вече за кръста ще се борят само момчетата от калоферската група. След като се извърши ритуала с тях, те излизат от водата и тогава, след тях, може и останалите групи, които желаят да се потопят", разказа кметът на Калофер Драгомир Боев.
Той съобщи още, жителите на Калофер очакват този празник отдавна и се подготвят за него. На 30 декември със спонтанна инициатива от доброволци, над 30 души - деца на 6-7 години до 95-годишни граждани с ентусиазъм са почистили целия район, където се извършва ритуала.
Калофер ще бъде посетен от над 6000-7000 гости от страната и чужбина. Хотелите в градчето, както и в цялата околност, са заети още от миналата година. От сега се правят резервации за догодина. Звънят хора от цяла България - от Петрич до Русе, и от Лом до Малко Търново, отбеляза кметът.
По въпроса за включването на калоферското хоро в списъка на Юнеско кметът Боев каза, че по тамошните вътрешни правила един обичай, когато се повтаря 50 години, то той се регистрира. Техният е вече на 34 години, защото Мъжкото хоро се прави от 1990 година насам. Иначе кръста се хвърля още от турско време, както в цялата страна.
Паралелно с хорото, в Калофер всяка година се отбелязва и рождението на големия поет и революционер Христо Ботев. Очакват се важни гости от цялата страна. Премиерът
Николай Денков и министри от правителството също са поканени. Честването започва след 11.30 часа, ритуалът е тежък и помпозен, по думите на кмета.