© | 20 кметове вече са получили актове за по 1000 лв. заради неподдържани язовири на територията на общината, която ръководят. Това заяви шефът на дирекция "Надзор на язовирните стени и съоръженията" към Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) ген. Кирил Войнов. "Кметовете вече започват да се чувстват собственици, защото знаят, че ако се случи нещо, те ще са отговорни за това", обясни Войнов пред bTV.Той припомни, че към края на декември миналата година 131 от язовирите са били определени като опасни.
За сравнение през 2016 г. броят им е бил 205. "Към този момент на територията на България няма проблем с язовирите", категоричен е шефът на дирекцията за надзор на съоръженията.
Миналата седмица от Оперативния щаб към ДАМТН са разпоредили на областните управители, кметовете и "Напоителни системи" да поддържат свободен обем в съоръженията, който да поеме дъждовете и снеготопенето.
Само за 8 водоема на територията на областите София-град, област София и Перник се е наложило контролирано изпускане, за да се осигури достатъчно обем за топящата се снежна покривка.
Най-критична е била ситуацията при язовирите в "Елешница", "Бързина", "Ясна поляна", "Камчия" и "Суходол 2".
В момента два от тези водоеми - варненският "Елешница" и столичният "Суходол 2" преливат, но няма опасност от наводнения, съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), което стопанисва 53 от големите и значими язовири в страната. Към момента капацитетът им е запълнен на 70%.
Шефът на дирекция "Надзор на язовирните стени и съоръженията" ген. Войнов заяви, че след земетресенията от последните седмици са били инспектирани язовирните стени на съоръженията в засегнатите области.
"Собствениците на язовири трябва да започнат да монтират контролно-измервателните системи, които дават по-точна и ясна представа за състоянието на язовира", заяви Войнов. |