Той припомни, че към края на декември миналата година 131 от язовирите са били определени като опасни.
За сравнение през 2016 г. броят им е бил 205. "Към този момент на територията на България няма проблем с язовирите", категоричен е шефът на дирекцията за надзор на съоръженията.
Миналата седмица от Оперативния щаб към ДАМТН са разпоредили на областните управители, кметовете и "Напоителни системи" да поддържат свободен обем в съоръженията, който да поеме дъждовете и снеготопенето.
Само за 8 водоема на територията на областите София-град, област София и Перник се е наложило контролирано изпускане, за да се осигури достатъчно обем за топящата се снежна покривка.
Най-критична е била ситуацията при язовирите в "Елешница", "Бързина", "Ясна поляна", "Камчия" и "Суходол 2".
В момента два от тези водоеми - варненският "Елешница" и столичният "Суходол 2" преливат, но няма опасност от наводнения, съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), което стопанисва 53 от големите и значими язовири в страната. Към момента капацитетът им е запълнен на 70%.
Шефът на дирекция "Надзор на язовирните стени и съоръженията" ген. Войнов заяви, че след земетресенията от последните седмици са били инспектирани язовирните стени на съоръженията в засегнатите области.
"Собствениците на язовири трябва да започнат да монтират контролно-измервателните системи, които дават по-точна и ясна представа за състоянието на язовира", заяви Войнов.