Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Климатолог: Намалява броят на дните с валежи, но когато вали - е доста по-интензивно
Автор: ИА Фокус 09:24 / 01.04.2025Коментари (1)424
©
В момента състоянието на язовирите по отношение на обемите е по-лошо, отколкото миналата година по това време – 10% по-малък е обемът на вода в тях. И понеже почти нищо не се е свършило от гледна точка намаляване на загубите и подобряване на инфраструктурата, перспективите не са добри. Това каза климатологът Симеон Матев в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.  

България не разполага с големи водни ресурси, а водите се управляват лошо, заяви той. "Като прибавим немарливото отношение на всички нас, като прибавим и държавната незаинтересованост към този проблем, се получава, че сме една от най-бедните страни на водни ресурси и едни от най-нещастните жители от гледна точка на липсата на нормален достъп до чиста питейна вода“, коментира Матев.

През изминалата година между 300 и 500 населени места са били на воден режим, припомни той.

Очакваните валежи през април няма да са достатъчни, за да запълнят обемите на язовирите, заяви климатологът. "Това няма да запуши дупките на ВиК инфраструктурата. В нито една платформа на политическа партия не видях да има сериозно развит проблема за изготвянето на една стратегия по отношение на водния баланс на страната. Докато политиците не схванат това, няма да има подобрение“, смята той.

Засушаванията и водната криза са най-сериозният проблем, пред който ще бъде изправена страната ни в екологичен аспект. Тенденцията за намаляване честотата на валежите ще продължи и през следващите две-три десетилетия, прогнозира Симеон Матев.

"Намалява броят на дните с валежи, но когато вали, вали доста по-интензивно. Получават се две неблагоприятни ситуации – засушаване и наводнения. Тези наводнения са много труднопрогнозируеми и представляват риск за населението и за земеделските производители“, обясни климатологът.

Процесите, които водят до затопляне, са по-добре изразени в Северна Българя, отколкото в Южна. "Така се получава уеднаквяване на климатичните особености между Северна и Южна България. Ролята на Стара планина като климатична бариера вече е по-малка“, обясни Матев.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
на 01.04.2025 г.
0
 
 
Бах тези специалисти... България не разполагала с големи водни ресурси. Айде бе, ресурси бол, ама загубите по трасетата са огромни и за това си има виновни, които обаче не са в затвора. А трябваше само да се поддържа това, което беше изградено в гадния соц. Другият смях е, че климатът в Северна и Южна България се изравнявал. Само дето пловдивчани вече не знаят какво е сняг и студ, а Северна България си е як кочан. Стара Планина вече не била фактор... сигурно се е смалила. :)
Коментарите са на публикуващите ги. Burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Арестуваха кмета на "Младост"
Катастрофи в България
Боклуците в София
Бюджет 2025
Закупуване на самолети F-16
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: