Таблет-лаптоп сменя учебниците в чантите на децата от 5 "а" клас в СОУ "Сава Доброплодни" в Шумен от началото на втория учебен срок. Училището е избрано от МОН за реализацията на първата фаза от пилотния проект по изпълнението на стратегията за ефективно внедряване на ИКТ (информационни и компютърни технологии) в образованието и науката 2014-2020 година, съобщи директорът Албена Иванова-Неделчева. Децата и учителите им ще получат устройствата безвъзмездно.
"Проектът беше е предвиден за училища, които имат над 600 ученици, а във випуска има повече от една паралелка, в пилотната част са обхванати 40 училища от страната и се радвам, че сме едно от тях." - коментира пред репортери директорът Албена Иванова-Неделчева.
В проекта на практика ще участват две езикови паралелки от пети клас - едната оборудвана с IT устройства, а другата ще бъде контролна и ще учи по "аналогови" методи, за да може да се направи след това и сравнения на резултатите. Електронни уроци и електронни домашни ще изместят хартиените учебници и тетрадки в часовете и самоподготовката по "История и цивилизация", "География и икономика", математика, "Човек и природа", български и чужди езици, обясни директорката на училището.
"Предстои обучение на учителите, които също ще получат таблети, и за това реалното прилагане на проекта в класната стая ще започне през втория учебен срок." - допълни Иванова-Неделчева.
Вкарването на информационните и компютърните технологии в класната стая и раницата на учениците цели увеличаване на интереса и мотивацията на децата в процеса на обучение, увеличаване на езиковите и математическите способности на българските ученици. Това е и първата стъпка към отварянето на образователната и научната среда към мобилните устройстав, т. нар. m-learning.