Какви са опасностите за България и какви мерки трябва да предприемем, ако бъде установена радиация у нас, предвид случващото се в Запорожката АЕЦ - това обясни главен комисар Николай Николов, директор на главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", предаде репортер на
Sofia24.bg.
"Говорим често за Чернобил и Запорожката АЕЦ или по-конкретно какви са опасностите за България. Ние разполагаме с Национален план за защита при бедствия и имаме точно такава част за реакция на държавата при такава ситуация - трансгранично замърсяване. Изключително тежка ситуация в Украйна, тук не говоря за нашата страна", уточни Николов.
Той обясни процеса и стъпките, които се предприемат, ако се установи някаква радиация. "Първо в пространството е изхвърлен радиоактивният облак, който високо в атмосферата след известно време, предвид ерозията на ветровете, може да дойде в България. Процесът се наблюдава от няколко агенции. Първата е държавна Агенция за ядрено регулиране, която е в световния обмен на радиационните оператори, другите сме ние, които поддържане националната радиационна система. Едни от най-важните са НИМХ, които имат за задача успоредно с държавната Агенция за ядрено регулиране, по различни модели, да прогнозират развитието и движението на този облак. Едва след това, след като се определи траекторията на облака, населението, което евентуално може да бъде засегнато с радиация - това са хипотетични случаи, много, много тежки, както през 1986 година, следва да бъде изведено", коментира комисар Николов.
Той изтъкна, че населението, което не може да бъде изведено от пътя на облака, получава йодни таблетки. "Идеята на йодните таблетки е да защити нашите жлези, тоест да се запълни капацитета на човешкото тяло изкуствено с йодни таблетки. Това го казва Министерството на здравеопазването - кога започваме тази профилактика, с каква доза, кои хора да я получават, защото има хора, които не бива да я получават, тъй като може да стане по-лошо", каза още той.
Според него защитните мерки при подобна ситуация са много простички: "Тези "салфетки" (
бел.ред. маски), където ги слагахме, особено ако са модел "ffp2" - по-високият клас, са напълно достатъчни. Когато се прибираме отвън сваляме дрехите, с които сме били, а прозорците и вратите трябва да бъдат максимално уплътнени. Ако нямаме от тези "салфетки", слагаме овлажнена кърпа", коментира главен комисар Николай Николов.