Сравнителните данни очертават следната картина: към 11 ноември 2012 в сравнение със същия период на 2008 г. броят на ПТП е с 1551 по-малко, на ранените - с 2172 и на убитите - с 382. Тази положителна тенденция доказва правилната посока на взетите от ангажираните институции мерки, подчерта вътрешният министър и допълни, че видимият резултат е стимул вниманието да се съсредоточи още повече върху превантивните действия за предотвратяване на произшествията. Именно затова е необходимо да продължат анализите за откриването на факторите и условията, които водят до тежките катастрофи, да се търсят нови и различни форми за противодействие.
Участниците в работното заседание бяха единодушни, че е наложително да продължи работата за изменение на отношението на хората към безопасността на движението. Те обсъдиха проект на "Наредба за определяне на първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им". Целта е чрез баланса отнемане на точки на нарушителите - стимулиране на дисциплинираните водачи, да се сведат до минимум причините за извършване на тежки пътнотранспортни произшествия.
На работното заседание бяха отчетени и резултатите от създадената организация през октомври, обявен за "месец на пешеходната безопасност". С усилията на ангажираните институции и съвместно с общините са повдигнати над 200 пешеходни пътеки в населените места в страната, други са осветени, с училищата са разработени безопасни маршрути за придвижване на децата, увеличен е и контролът над водачите и пешеходците. С различни инициативи по темата са се ангажирали 1200 училища в страната. Добрата практика трябва да продължи, заключи министър Цветанов и апелира заедно да доведем до край задачата за оценка на безопасността на движението и обезопасяването на маршрутите на най-малките ученици.