Повишеното кръвно налягане остава водещ фактор, допринасящ за смъртността и преждевременното развитие на множество заболявания в световен мащаб. Хипертонията причинява над 50% от случаите на сърдечни заболявания, инсулт и сърдечна недостатъчност.
"Сърдечно-съдовите заболявания продължават, а по нашите географски ширини са водеща причина за множество нехубави събития, които се случват. Разумно е човек да знае стойностите си на артериалното налягане. Малко ни убягва цялото това нещо. В повечето случаи се оказва, че им е съобщено за високото налягане. Това значи, че от тук нататък много неща трябва да се променят. Трябва да се приеме фактът, че това е едно многолико заболяване и то не минава. Това е нещо, с което ще трябва да се научим да живеем", заяви кардиологът проф. Арман Постаджиян.
Според него можем да добием представа за средните стойности на кръвното си налягане като го мерим два пъти на ден в период от седмица.
"Кръвното е една променлива. Ако разберем това, ще можем по-спокойно да възприемем стойностите. Вярвам в инструмента, наречен домашно измерване на артериалното налягане в отсъствието на медицински специалист. В рамките на едноседмичен период по 2 пъти дневно, за да добием представа какво е, какви са средните стойности. Апаратите, които са с маншета в ръката, се препоръчват. Тези часовници за ръката със сигурност са бъдещето, но не и настоящето на правилното измерване, защото има много неточности. На хората, които приемат предикамент, е много полезно преди да отидат на лекар", допълни проф. Постаджиян за
Bulgaria ON AIR.
Проблемът с кръвното налягане е често неглижиран и по-често срещан при мъжете, отбеляза кардиологът.
"Със сигурност възрастта е фактор. Факт е, че това, което наблюдаваме в нашата страна, е едно подмладяване от 40-50 години и то предимно мъжкият пол. Това е мъжко заболяване. Много често това се неглижира като проблем и после се учудваме от резултатите. Има медикаменти, които самостоятелно и в комбинация регулират състоянието", коментира гостът.
Проф. Постаджиян е на мнение, че е добре да сме физически активни, както и да избягваме солта в храната.
"Имаме инициатива да има стойности за измерване на артериалното налягане вкъщи. Обучението на правилно измерване също е важно. Никога няма да сбъркаме, ако кажем лоша дума за солта. В хранителните продукти има прекомерно много сол. Категорично най-практичният съвет е това, както и да разширим физическата си активност", добави той.