Кардиолог: Ще се превърнем в COVID гетото на Европа, ако не управляваме пандемията чрез мерки и ваксинация
"Още от началото на пандемията предоставихме на Министерство на здравеопазването алгоритъм за това как се прави стратегия за комуникация на риска и въвличане на цялото обществото в борбата срещу коронавируса и затова как се повишава доверието на хората в мерките преди още да има ваксини. Нищо от това не се направи - нито от предишното, нито от сегашното МЗ. Макар, че време има и сега да се подготви информационна кампания, поне за ваксинирането, за което и ние ще помогнем от СЗО", каза доц. Михаил Околийски във връзка с това дали да се затягат мерките.
"В страните с високо ваксинационно покритие мерките се затягат, защото нарастват случаите на заразени неваксинирани или с изтекъл имунитет, те трябва да пречупят кривата", уточни д-р Людмил Шопов пред БНР.
"Но и в Австрия има хора, които са на тезата, че трябва да се преболедува и си правели Covid - партита...това съм чувал, не съм го виждал...До половин година вече всички ще сме се срещнали с вируса.
Той потвърди, че и ваксирани се разболяват, но в голямата си степен го изкарват по-леко...Има и смъртни случаи на починали с вакснина, при нас също имаше на пациент над 89 годишен", даде за пример кардиологът от ИСУЛ д-р Людмил Шопов.
"Хората не се ваксинират, защото трябваше по един топъл и проактивен начин да се говори за ползите и за страничните реакции от ваксините", смята от своя страна доц. Околийски.
Същевременно на страната ни се гледа като на странна птица, остров на неведоми практики, като тези с фалшивите сертификати. За фалшив сертификат в Гърция се влиза в затвора, каза още доц. Околийски.
По думите на д-р Людимл Шопов у нас просто липсва думата емпатия и рисковите хора не се ваксинират.
"Ако обаче накарате лекар да се подпише под това даден пациент да не се ваксинира, повярвайте ми, няма да го направи", каза д-р Шопов.
Според д-р Шопов кризата е била управлявана по-добре при първата вълна, макар и начело със здравен министър финансист. И това се вижда от броя починали и настанени в болница.
"Има и добри примери. По настояване на СЗО в Плана за устойчивост и развитие, с подкрепата и на служебния премиер, е включено финансиране от догодина в училищата от първи до 12 клас да се изучава като предмет"Здравно образование", допълни доц. Околийски.
"Защото децата имат нужда да бъдат чути, разбрани и преживяни...за да не рискуват после като възрастни в различни зависимости, по които за жалост в света сме пак на първите места", каза експертът от СЗО.
Доц. Околийски изтъкна, че са направили изследване, според което последната година расте броят на тревожните и депресивни разстройства, на броят на ПТП - тата и на случаите на насилие. В чужбина се работи с полицията как да бъдат проактивни преди трагедиите, а не само да се регистрират смъртни случаи...", заяви още експертът.
"Всичко това е начин да декомпенсираш липсите, страховете и несполуките си", обобщава доц. Околийски.
"Ако не мислим за ближния, ако не управляваме пандемията чрез мерки и ваксинация, ще се превърнем в Covid гетото на Европа, ендемична зона в която няма да се развива икономика, туризъм, търговия, хората даже няма да си поръчват костюмите от България...", обобщи д-р Людмил Шопов.