Какво представляват имитиращите млечни продукти?

Автор: Десислава Томева
Коментари (1)
15:28
245
В последните години пазарът ни е залят с фалшиво сирене и кашкавал. Все по-често мандрите произвеждат имитация на истинските продукти, а недобросъвестни търговци ни продават ментетата като истински. И ако част от нас стават по-скоро неволни консуматори на тези храни, то други абсолютно осъзнато ги предпочитат.

Имитиращите млечни продукти, известни още като заместители на млечни продукти, стават все по-популярни сред потребителите, които търсят алтернативи на традиционните млечни продукти поради различни причини, включително алергии, непоносимост към лактоза или вегански предпочитания. Има и хора, които ги купуват заради по-ниската им цена. Остава въпросът дали тези храни могат да навредят на здравето ни?

Какво представляват имитиращите млечни продукти?

Имитиращите млечни продукти са създадени от растителни съставки или други източници, които имитират вкуса и текстурата на традиционните млечни продукти. Те могат да бъдат на основата на соя, бадеми, кокос, овес или други растителни съставки, обясняват производители. Целта на тези продукти е да предоставят алтернативи на мляко, сирене и йогурти за хора, които не могат или не искат да консумират млечни продукти.

Потенциални рискове за здравето

Добавени захари и изкуствени съставки:

Много от имитиращите млечни продукти съдържат добавени захари и изкуствени съставки, които могат да повишат калорийното съдържание и да допринесат за здравословни проблеми като затлъстяване и диабет. Също така, някои от тези продукти може да съдържат химически добавки, които не са полезни за здравето.

Липса на важни хранителни вещества:

Въпреки че много имитиращи млечни продукти са обогатени с витамини и минерали, те често не съдържат същото количество протеини, калций и други хранителни вещества, които се намират в традиционните млечни продукти. Това може да доведе до дефицит на тези важни вещества в диетата.

Съдържание на глутен и други алергени:

Някои имитиращи млечни продукти, особено тези на основата на зърнени култури, могат да съдържат глутен или други потенциални алергени, които могат да бъдат проблематични за хора с определени алергии или чувствителности.

Ползи от имитиращите млечни продукти

По-малко лактоза и холестерол: Растителните заместители на млечни продукти не съдържат лактоза и обикновено имат по-ниско съдържание на наситени мазнини, което ги прави по-подходящи за хора с лактозна непоносимост или за тези, които искат да намалят холестерола си.

Алтернативи за вегани и хора с алергии:

Имитиращите млечни продукти предлагат решения за вегани и хора с алергии към млечни продукти, като предоставят възможност да се насладят на подобни вкусове и текстури. Обогатени с хранителни вещества: Много от тези продукти са обогатени с витамини и минерали, като калций и витамин D, които могат да помогнат на потребителите да получат необходимите хранителни вещества, когато консумират по-малко или никакви млечни продукти.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Шефът на ДАНС: Името на България по никакъв начин не може да бъде...
Много важно съобщение от наша банка
Вдигат осигурителния доход – кой печели и кой губи от това
Военноморските сили на България, Румъния и Турция в битка морскит...
Пеевски: Всички български политици и институции трябва да се обед...
Първи подробности за новата голяма находка от Хераклея Синтика


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).