Какво повеляват традициите на Месни Заговезни
Днес според църковния канон се отбелязва Неделя Месопустна или Месни Заговезни, с което се поставя началото на Великденските пости. На днешния ден на трапезата трябва да присъстват само месни ястия.
Месни Заговезни винаги се отбелязват точно 8 седмици преди Великден и според традицията днес се яде за последно месо до настъпването на Възкресение Христово.
Името на празника идва от традиционната вечеря на Месни Заговезни, която трябва да включва само месни ястия. Според народния обред младоженците днес трябва да посетят кръстниците си и родителите на булката, като им занесат дарове от варена кокошка, обреден хляб и вино.
Традиционните ястия за Месни Заговезни са варена кокошка, свинско с кисело зеле, свинско с булгур или нахут, сарми с месо, баница с мас и баница с месо.
Седмицата след Месни Заговезни се нарича Сирница и през нея до следващата неделя, когато са Сирни Заговезни, може да се ядат млечни продукти и яйца.
Едно от задължителните ястия за Месни Заговезни е баницата с мас, която е типична за зимния сезон.
В храмовете се четат откъси от Светото Писание, които говорят за Страшния съд. Така Църквата припомня за трагичните последици от греха и призовава всички към служба на ближния и към добродетелност.
Както се мени датата на Великден, така се менят и датите на празниците, свързани с Великденския цикъл, а Месни Заговезни е първият празник, свързан с този цикъл.
В някои региони жителите се събират около голямо огнище, което по-късно прескачат. Също така въртят огнени факли и викат "ората копата" за здраве и берекет