Какви са рисковете при покупка на имот "на зелено"?
Ако строителите са тези, които създават продукта, агенциите за недвижими имоти и брокерите са трансмисията, за да стигне този продукт до крайния купувач. Това каза адвокат Красимир Керезов в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.
Брокерът трябва много добре да познава продукта, който купувачите или продавачите търсят или предлагат, подчерта юристът. Добрият брокер трябва да може лесно да се ориентира в правната материя на сделката. "Ако един брокер не умее да се ориентира в документалната част, успехът със сделката за мен вече няма да бъде гарантиран".
Съдействие на адвокат при сключване на сделка според Керезов е задължително да бъде потърсено, когато продавачите или купувачите се сблъскат със стари легитимационни документи на имота. "Особено в София, но и в други градове на страната има много старо строителство – на повече от 80, 90, 100 години. Обикновено такива имоти са в централните градски части – незастроени дворни места или стари сгради. Техните легитимационни документи са стари нотариални актове, които имат специфични записки за вписване. Много стари имоти се легитимират с крепостни актове още от времето на османското присъствие в България. Тогава един адвокат би бил полезен със съвети към брокера, за да свърже тези описания с актуалната градоустройствена ситуация“, обясни той.
Мнението на адвокат трябва да бъде потърсено и когато има имот, обременен с повече вещни тежести, допълни той.
Собствеността на всеки имот трябва да бъде представена в документите и като лица, които я притежават. "Ако един собственик от собствениците не е привлечен при сключване на предварителен договор, сделка не може да има“, поясни адвокат Красимир Керезов.
Ролята на предварителния договор в имотната сделка е много важна. "Неслучайно той е специално регламентиран в нашето законодателство – в Закона за задълженията и договорите. В него се договарят всички съществени елементи по един бъдещ договор по покупко-продажба със съответните последици, ако договорени обстоятелства не настъпят. Той защитава“, обясни адвокат Керезов.
Той изброи рисковете при покупка на имот "на зелено". Първият и най-съществен е дали сградата ще бъде завършена. "Необходимо е да бъдат прегледани всички документи, да бъде проследена историята на съответния строител колкото се може по-назад във времето“, обясни юристът.